سکته قلبی کمال شریفی، فعال سیاسی و رسانه‌ای کرد در زندان

یکشنبه, 17ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

«کمال شریفی»، فعال رسانه‌ای و سیاسی که حدود ۱۲ سال بدون مرخصی در زندان مرکزی شهرستان «میناب» زندانی است، دچار سکته قلبی شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «ههنگاو»، روز دوشنبه ۱۱اسفند۱۳۹۹ ابتدا اعلام شد که آقای کمالی به دلیل سم‌پاشی بندها مسموم شده؛ اما بعد از اتمام آزمایش‌ها و گرفتن نوار قلب گفته شد این زندانی دچار سکته قلبی شده است. او به مدت چهار روز در بخش سی‌سی‌یو «بیمارستان ابوالفضل» میناب بستری بود.

یک منبع آگاه در این‌باره گفته است که طی این چهار روز کمال شریفی تحت تدابیر شدید امنیتی بوده؛ به‌طوری‌که علی‌رغم داشتن درد شدید در قفسه سینه، دست‌ها و پاها، وی را با دستبند و پابند به تخت بیمارستان بسته بودند.

همچنین پزشکان بیمارستان ابوالفضل با اعتراض به وضعیت او گفته‌اند آقای شریفی باید به مراکز درمانی در بندرعباس منتقل و آنژیوگرافی شود، با این حال ماموران روز جمعه ۱۵ اسفند وی را با وجود شرایط جسمانی نامناسب به زندان میناب بازگرداندند.

آقای شریفی در تاریخ ۵خرداد۱۳۷۸، توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده بود. او از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به ریاست قاضی «شایق» به اتهام «عضویت در حزب دمکرات کردستان» به ۳۰ سال حبس در تبعید محکوم شد.

گفته شده آقای شریفی اوایل سال ١٣٨٠ کار ترجمه و نویسندگی را آغاز کرد. او در برخی نشریات سازمانی مربوط به حزب دمکرات کردستان فعالیت داشته و همکاری نزدیکی با برخی از روزنامه‌نگاران در شهرهای سلیمانیه و اربیل در کردستان عراق داشت. شریفی همچنین مدتی در «رادیو صدای کردستان»، از اعضای هیات تحریریه بود و سابقه همکاری با برخی رسانه‌های کرد زبان را در کارنامه دارد.

این فعال سیاسی متولد مهر ۱۳۵۱ است و پیش از این در اواخر دهه ۱۳۶۰ چندین بار دیگر بازداشت و به زندان و شلاق محکوم شده بود. این زندانی سیاسی در دوران بازداشت نیز از سوی نیروهای امنیتی مورد شکنجه قرار گرفته بود.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.