وزیر سابق کانادا خواستار شفاف‌سازی کامل درباره سرنگونی هواپیما توسط سپاه شد

چهارشنبه, 20ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

بامداد ۱۸ دی پارسال. محل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

بامداد ۱۸ دی پارسال. محل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

رالف گودِیل، وزیر سابق ایمنی عمومی و آمادگی اضطراری کانادا، روز چهارشنبه، ۲۰ اسفند، خبر داد که در مورد هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده به دست سپاه به گزارشگر ویژه سازمان ملل نامه نوشته است.

او نوشت که آنیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، در گزارش خود «بسیاری از همان مسائل و پرسش‌های قبلی مورد نظر کانادا را مطرح کرده و اکنون بار ارائه شواهد بر دوش ایران است که به این پرسش‌ها با شواهد محکم پاسخ بدهد.»

رالف گودیل در رشته‌توئیت‌ خود همچنین نوشت که «ایران می‌گوید ظرف یکی دو هفته آینده گزارشی در مورد پرواز پی‌اس ۷۵۲» ارائه می‌کند.

سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی پارسال هواپیمای مسافربری اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتاً تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.

وزیر پیشین ایمنی عمومی کانادا در رشته‌توئیت‌ خود چندین پرسش و درخواست را در این زمینه مطرح کرده است ازجمله این‌که «خانواده‌های ۱۷۶ قربانی بی‌گناه برای تسکین غم و اندوه خود باید تمام واقعیت را بدانند و جامعه بین‌المللی هوانوردی مسافری باید بداند که پرواز به داخل، خارج، برفرازِ یا نزدیک به ایران تا چه اندازه ایمن یا خطرناک است.»

او تأکید می‌کند: «اگر جهان به‌طور کامل و دقیق در جریان نباشد که دقیقاً در ۸ ژانویه سال ۲۰۲۰ در آسمان‌ تهران چه اتفاقی افتاده است، چرا این اتفاق افتاده و چه اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفته است، هیچ اطمینانی در مورد ایمنی هوانوردی در آن منطقه وجود نخواهد داشت.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.