ازدواج کودکان؛ اخذ آزمایش پیش از ازدواج دو کودک دیگر در کازرون

چهارشنبه, 27ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – پس از انتشار تصاویری از برگه آزمایش پیش از ازدواج دو کودک ۷ ساله در شهرستان کازرون، انتشار تصاویر و اسنادی دیگر نشان میدهد در همان تاریخ آزمایش پیش از ازدواج دستکم دو کودک ۹ و ۱۰ ساله دیگر نیز در آزمایشگاه پیرویان این شهرستان صورت گرفته است. این درحالی است که روابط عمومی دادگستری کازرون پیشتر مدعی شده بود که خانواده این کودکان با توجه به رسوم خود اقدام به گرفتن آزمایش اولیه کرده تا در آینده مشکلی جهت ازدواج احتمالی در سن قانونی کودکان وجود نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پس از انتشار تصاویری از برگه آزمایش پیش از ازدواج دو کودک ۷ ساله در شهرستان کازرون، انتشار تصاویر و اسنادی دیگر نشان میدهد در همان تاریخ آزمایش پیش از ازدواج دستکم دو کودک ۹ و ۱۰ ساله دیگر نیز در همان آزمایشگاه صورت گرفته است.

این درحالی است که روابط عمومی دادگستری کازرون پیشتر مدعی شده بود که خانواده این کودکان با توجه به رسوم خود اقدام به گرفتن آزمایش اولیه کرده تا در آینده مشکلی جهت ازدواج احتمالی در سن قانونی کودکان وجود نداشته باشد.

در دی ماه سال ۹۸ دولت ایران با کلیات لایحه‌ تعیین حداقل سن ازدواج برای مقابله با کودک همسری، موافقت کرد. در این لایحه حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال تعیین شده است.

در خرداد امسال نیز حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در پی درخواست وزیر ورزش و جوانان جهت اصلاح ضوابط سنی برای اعطای وام ازدواج مبنی بر عدم اعطای وام به افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال، دستور رسیدگی و اصلاح قانون را داد.

اما چندی پیش علی بابایی کارنامی، سخنگوی کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: «طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ هفتاد میلیون تومان با دوره بازپرداخت ده ساله پرداخت کند و به منظور حمایت از ازدواج جوانان و کاهش سن ازدواج قرار شد به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال، وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت شود.» امری که به واسطه آن احتمال افزایش ازدواج کودکان را در پی خواهد داشت.

 ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر رو به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.