رضا پهلوی: نظام جمهوری را به پادشاهی ترجیح می دهم

چهارشنبه, 27ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

شاهزاده رضا پهلوی در صحبت هایی که فایل صوتی بخشی از آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده گفته است شخصا یک نظام حکومتی جمهوری را به پادشاهی موروثی ترجیح می دهد زیرا به گفته او، «یک دوره انتخاباتی مشخص دارد و افراد مسوول هستند.»

آقای پهلوی در صحبت هایش که به نظر می رسد حدود یک هفته پیش در روز هشتم ماه مارس انجام شده باشد تاکید کرد منکر آن نیست که شایددر برخی فرهنگ ها یک نماد سمبلیک لازم باشد، اما «به عنوان یک دموکرات نمی توانم توجیه بکنم که مبنای تعیین شدن یک مسوول حتی به مفهوم سمبلیک می تواند یک مبنای موروثی داشته باشد.»

او افزود که اگر روزی برسد که نهاد سلطنت همچنان برای ایران لازم باشد «چه اشکالی دارد که مبنای این مساله انتخاب یا پیشنهاد یک فرد شایسته برای این مقام باشد؟»

این نخستین بار است که ولیعهد سابق ایران به این صراحت با فاصله گرفتن از پادشاهی موروثی تمایل خود به نظام جمهوری را مطرح کرده است. او در دوران جوانی خود پس از فوت محمد رضا شاه پهلوی و رسیدن به سن قانونی در قاهره مصر به قانون اساسی مشروطه سوگند پادشاهی یاد کرده بود و هواداران پادشاهی از وی با لقب رضا شاه دوم یاد می کردند.

اما رضا پهلوی در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی با راه اندازی کارزاری به نام «امروز فقط اتحاد» خواستار متحدن شدن همه گروه های مخالف علیه جمهوری اسلامی و موکول کردن تعیین نوع نظام سیاسی آینده کشور به پس از سرنگونی احتمالی جمهوری اسلامی و در جریان یک انتخابات آزاد شده بود.

رضا پهلوی در سخنان اخیر خود به مخاطبان خود گفت:‌ «اگر ما طرفدار حقوق بشر هستیم، فکر نمی کنید که تحمیل کردن یک وظیفه سنتی و سمبلیک به یک خانواده نقض حقوق بشر آن فرد و افراد خانواده اش می تواند باشد؟»

آقای پهلوی گفت ایرانیان به “آقا بالاسر” نیاز ندارند و اضافه کرد: «من هرگز حاضر نیستم آقا بالاسر داشته باشم چه برسد به این که برای دیگران آقابالاسر بشوم. از این فرهنگ فردمحوری باید خارج بشویم دوستان و برویم دنبال سیستم محور کردن مساله.»

«ما تا زمانی که بخواهیم گوسفندوار عمل کنیم سر و کله چوپان ها هم پیدا خواهد شد.»

شاهزاده رضا پهلوی در گذشته بارها تاکید کرده است که معتقد است شکل حکومت ایران در آینده باید بنا بر رای مردم تعیین شود.

او سال گذشته میلادی با اعلام طرحی به نام «پیمان نوین» از همه نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه خواست که «با کنار گذاشتن اختلافات» برای «گذار از جمهوری اسلامی» و «نجات ایران» متحد شوند.

او گفت: «هدفش رسیدن به قدرت سیاسی نیست، بلکه تلاش برای برقراری سیستمی است که در آن، قدرت هرگز در انحصار یک فرد یا یک گروه نباشد.»

رضا پهلوی پیشتر ریاست شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد را برعهده داشت که در سال ۲۰۱۷ از آن کناره‌گیری کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.