وکیل سمانه نوروزی‌مرادی: جان او در زندان رشت در خطر است

سه شنبه, 10ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

استان وایر  وکیل سمانه نوروزی مرادی، زندانی سیاسی، گفته است با وجود تاکید پزشکی قانونی به تحت درمان قرار گرفتند این زندانی، دادستانی وثیقه تهیه شده توسط خانواده او را نپذیرفته است.

بابک پاک نیا، روز سه شنبه ۱۰ فروردین۱۴۰۰، با تاکید بر در خطر بودن جان موکلش، در حساب شخصی خود در توییتر در این باره توضیح داد: «علی رغم تأکید چند باره پزشکی قانونی مبنی بر لزوم تحت درمان قرار گرفتن سمانه نوروز مرادی با پیگیری مکرر، نهایتاً دادستانی تهران با تعویق مجازات حبس موافقت کرد، لیکن قاضی ناظر در زندان رشت آزادی را منوط به تودیع وثیقه در شهر رشت می‌داند.»

او گفته است خانواده نوروزی مرادی، هیچ سندی برای تودیع وثیقه نداشتند و از این رو از طریق پول ربوی برای اجاره سند اقدام کردند.

با این حال این وکیل دادگستری گفته است این سند مورد پذیرش قاضی ناظر قرار نگرفت چرا که این مقام قضایی تاکید دارد این سند باید متعلق به اعضای خانواده سمانه نوروزی باشد.

پاک نیا تاکید کرده است که دادستانی تهران نیز در این خصوص پاسخ گو نیست: «به قاضی ناظر در تهران گفتم جان موکلم در خطر است و اگرچه به لحاظ حرفه‌ای صحیح نیست اما حاضرم تخلف کنم و شخصا کفیل او باشم و مسئولیتش را هم می‌پذیرم اما قرار را تغییر ندادند.»

خانم نوروزی مرادی از زندانی سیاسی طرفدار پادشاهی در ایران است. او به بیماری «لوپوس منتشر» مبتلا است و طی دوران حبس دچار خونریزی از ناحیه چشم شده بود.

همچنین گزارش شده که پزشکان در تابستان ۱۳۹۹، دستور تخلیه سینه وی را به دلیل ابتلا به سرطان سینه صادر کرده بودند اما اقدامی در این خصوص از سوی زندان صورت نگرفت.همچنین تاکنون چندین بار از سوی پزشک قانونی تاکید شده که او باید تحت درمان قرار گیرد.

خانم نوروزی اردیبهشت ۱۳۹۸، جهت تحمل دوره محکومیت سه سال و ۹ ماهه خود به زندان منتقل شده بود. این مدت حبس برای اتهام‌های «اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی کشور»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار انقلاب» و «توهین به آیت‌الله خامنه‌ای» و در پی راه اندازی «کمپین بازگشت شاهزاده» صادر شده بود. مجموع این احکام هشت سال بود که به دلیل عدم اعتراض به رای دادگاه بدوی به سه سال و ۹ ماه کاهش یافت.

این زندانی سیاسی در نوروز ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا در زندان های ایران مدتی به مرخصی رفت و یک پیام ویدئویی را در فضای مجازی منتشر کرد. دستگاه قضای جمهوری اسلامی به دلیل استفاده از عبارت «جاوید شاه» در این ویدئو پرونده جدیدی برای او گشود و در این پرونده او را به اتهام‌های «تشویش اذهان عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به یک سال و سه ماه حبس محکوم کرد.

این مدت حبس به حکم پیشین او افزوده شده و خانم نوروزی مرادی در مجموع باید پنج سال را در زندان باشد.

در مهر ۱۳۹۹مسئولان زندان اوین خانم نوروزی مرادی را بدون اطلاع قبلی به زندان لاکان رشت منتقل کردند و او همچنان در این زندان به سر می برد.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.