پیدا شدن بیش از ده تُن لاشه گربه‌ماهی در سواحل هرمزگان

شنبه, ۱۴ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

معاون فرمانداری جاسک در استان هرمزگان از پیدا شدن بیش از ده تُن لاشه گربه‌ماهی در دریا و سواحل این شهرستان در یک روز خبر داد.

احمد احمدی‌نیا عصر روز جمعه، ۱۳ فروردین، با اشاره به این که تمامی ماهی‌های تلف‌شده از گونه گربه‌ماهی هستند به خبرگزاری ایرنا گفته بود که علت مرگ آن‌ها در حال بررسی است.

حبیب مسیحی تازیانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اشاره به نمونه‌برداری از ماهی‌های تلف‌شده در آزمایشگاه‌ها درباره علت این موضوع گفت که به احتمال زیاد آلودگی نفتی یا صید ‌صیادی و به احتمال ضعیفی بیماری می‌تواند موجب این تلفات شده باشد.

شاهدان عینی روز جمعه در ساحل جاسک با تعداد زیادی گربه‌ماهی‌ تلف‌شده در دریا و ساحل این منطقه مواجه شدند.

اوایل اسفند ۹۹ هم گزارش‌هایی از مرگ هزاران ماهی‌ در سواحل عسلویه خبرساز شد.

بهزاد حیدری، سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر علت این موضوع را مسمومیت بر اثر نشت مواد نفتی و آلاینده‌های شیمیایی به دریا عنوان کرد، اما مدیرکل محیط زیست استان بوشهر این موضوع را تکذیب کرد.

آلودگی نفتی یکی از عوامل آلودگی دریا است و بنا به دلایلی چون ریختن نفت از نفتکش‌ها، ترکیدن لوله‌های نفت و سایر تصادفات صنعتی ایجاد می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها سالانه ۱۴ هزار حادثه نشت نفت در جهان رخ می‌دهد که موجب به خطر افتادن حیات ماهی‌ها، گیاهان وسایر موجودات دریایی را به خطر می‌اندازد.

در سواحل جنوبی ایران نیز به دلیل استخراج نفت و گاز و جا‌به‌جایی نفتکش‌ها، نشت مواد نفتی و شیمیایی هر از چندگاه خبرساز می‌شود، اما مسئولان معمولا ارتباط تلفات گونه‌های جانوری در این سواحل به دلیل نشت نفت را تکذیب می‌کنند.

از: رادیو فرداhttps://www.radiofarda.com/a/hormozgan-jask-oil-pollutants-fish/31185158.html


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.