باز هم اعدام: زندان ارومیه؛ انتقال دستکم ۶ زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

شنبه, 14ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۱۴ فروردین ماه، دستکم ۶ زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰، دستکم ۶ زندانی محکوم به اعدام در زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

از میان این زندانیان که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، پنج زندانی از بند ۶ (بند ۱۵ سابق) و ۱ یک زندانی از خوابگاه ۳ به سلول انفرادی منتقل شده اند.

هویت دو تن از این زندانیان صادق محی از بند ۶ و میرسلطان امیری از خوابگاه ۳، توسط هرانا احراز شده است.

خبرگزاری کردپا هویت ۴ تن از این افراد را “محمد محمودی، ابراهیم نصیرخواه، مصطفی نصیرخواه و احد حبیب‌وند” عنوان کرده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.