پرونده «دانشجویان متحد» به دادگاه انقلاب ارجاع شد

شنبه, ۱۴ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان‌وایر – پس از گذشت بیش از یک سال از بازداشت دانشجویان «امیرحسین علی‌بخشی»، «علی حقیقت‌جوان» و «ضیاءالدین نبوی»، با شکایت «قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران»، وکیل آن‌ها خبر از صدور کیفرخواست و تعیین زمان برگزاری دادگاه داد.

به گزارش «روزآروز»، امیر رئیسیان، وکیل این دانشجویان روز شنبه ۱۴فروردین ۱۴۰۰، گفته است اتهام این سه دانشجو «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، مسئول رسیدگی به اتهامات آن‌ها است.

وی همچنین از مصادیق اتهامی پرونده به فعالیت‌های قانونی این سه‌تن در انجمن‌ها و سوگواری جمعی برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی اشاره کرد. رئیسیان در این باره توضیح داد: «با گذشت بیش از ۱۵ ماه از واقعه انهدام هواپیما، افکار عمومی نه تنها از برخورد با عاملان این اتفاق اطلاعی دریافت نکرده؛ که متاسفانه همچنان شاهد به جریان افتادن پرونده‌های قضایی و صدور احکام سنگین برای دانشجویان و سوگواران این اتفاق هستیم.»

این وکیل دادگستری ضمن بیان ارتباط این پرونده با فعالیت‌های انجمن‌های اسلامی مجوزدار داخل دانشگاه‌ها و مجموعه فعالیت جمعی آن‌ها تحت عنوان «دانشجویان متحد» گفته: «باعث تاسف است که فعالان دانشجویی بابت فعالیت‌های داخل دانشگاه، همچنان در دادگاه‌ها محاکمه می‌شوند و در عین حال امیدواریم که قضات، به ماهیت فعالیت‌هایی که منجر به حضور این دانشجویان در دادگاه شده است، توجه کنند تا بستر فعالیت‌های قانونی در داخل دانشگاه از بین نرود.»

«امیرحسین علی بخشی»، دانشجوی دانشگاه تهران و عضو سابق شورای احیای انجمن‌های دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر  و «علی حقیقت جوان»، دبیر انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، در تاریخ ۴ اسفند۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در تاریخ ۱۳ اسفند، با هر کدام با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

پیش از این آقای علی‌بخشی در سال ۱۳۹۲ توسط کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مدت یک سال تحصیلی از تحصیل محروم شده بود.

همچنین «ضیاءالدین نبوی»، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۸ با حکم شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین در منزل شخصی خود بازداشت و پس از یک هفته در تاریخ ۱۲ اسفند با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

آقای نبوی عضو تشکل شورای دفاع از حق تحصیل، در خرداد ۱۳۸۸ بازداشت و توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، به ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال حبس در تبعید تبدیل شد. او در مهر ۱۳۸۹ به زندان کارون تبعید و اردیبهشت ۱۳۹۳ به زندان سمنان منتقل شد. آقای نبوی در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ از زندان آزاد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.