ند‌ پرایس: آمریکا آماده است تحریم‌های غیر منطبق با برجام را لغو کند

پنجشنبه, ۱۹ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ند پرایس

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ند پرایس

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز چهارشنبه خود گفت ایالات متحده آماده است تحریم‌های جمهوری اسلامی را که با توافق هسته‌ای منطبق نیستند، لغو کند. او خاطرنشان کرد که مسیر پیش رو در مذاکرات هسته‌ای، سخت و طولانی است.

پرایس در نشست خبری خود گفت: «ما [ایالات متحده] آماده ایم برای بازگشت به برجام اقدامات لازم را انجام دهیم، از جمله اینکه بخشی از تحریم‌های ایران را که منطبق با برجام نیستند، لغو کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: گفت‌وگوهای برجام که در وین برگزار شد در مراحل ابتدایی است و آمریکا با هدف رسیدن به پیشرفت فوری وارد این مذاکرات نشده و می داند راهی «طولانی» و «سخت» پیش روست.

ند پرایس خاطرنشان کرد: یکی از دلایل سخت بودن مذاکرات برجام این است که «بی اعتمادی زیادی» میان ایران و آمریکا وجود دارد که دلیل آن «اتفاق‌های سال‌های اخیر» و تاریخچه روابط دو کشور است.

او افزود: «‌مساله بالقوه‌ای وجود ندارد که نتوان آن را حل کرد ولی چالش‌هایی در راه است.»

پرایس با تاکید بر اینکه مذاکرات وین «سازنده» هستند و باعث می‌شود مواضع ایران مشخص شود، ابراز امیدواری کرد در پی این نشست‌ها جمهوری اسلامی نیز درک درست‌تری از مواضع آمریکا داشته باشد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری روز چهارشنبه خود درباره مذاکرات برجامی غیرمستقیم با ایران گفت: «ما در آغاز گفت‌وگوها و در مراحل اولیه ساختاری هستیم. نمی‌توان جدول زمان‌بندی برای این مذاکرات تعیین کرد.»

جن ساکی درعین حال مذاکرات غیرمستقیم با ایران در مورد پیوستن مجدد به توافق برجام را «یک گام اولیه سازنده» خواند.

طرفین حاضر در نشست وین، روز سه‌شنبه توافق کردند برای تعیین نقشه راه به منظور هماهنگی زمانی بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات خود در برجام دو کارگروه جداگانه تشکیل دهند.‌

یکی از این کارگروه‌ها بر نحوه برداشتن تحریم‌های زمان دولت ترامپ متمرکز خواهد شد و کارگروه دیگر چگونگی بازگرداندن ایران را به تعهدات برجامی خود بررسی خواهد کرد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.