اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان ارومیه

شنبه, 21ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز شنبه ۲۱ فروردین ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان ارومیه به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان ارومیه اعدام شد.

هویت این زندانی “یوسف رشو هشتیان (که با نام بایزید رشیدی نیز شناخته می‌شود)”، فرزند ناجی و اهل روستای “کلهر” از توابع شهرستان ارومیه، توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی که از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده است، روز پنجشنبه ۱۹ فروردین جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بود.

هرانا روز یکشنبه ۱۵ فروردین‌ماه نیز از اجرای حکم اعدام ۳ زندانی به نام های محمدکریم محمدپور، احد نعمت وند و صادق محی در زندان ارومیه خبر داده بود.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.