زهرا محمدی در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال زندان محکوم شد

چهارشنبه, 25ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۶ بهمن ۱۳۹۹: زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم شد. این حکم از طریق پیامک به وی ابلاغ شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز ۲۵ بهمن ماه، از طریق پیامک به زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی اطلاع داده شد که در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان به ریاست قاضی مصطفی طیاری به ۵ سال زندان محکوم شده است.

پس از ابلاغ این حکم از طریق پیامک، وکلای این فعال مدنی به دادگاه مراجعه کرده و حکم به ایشان نیز ابلاغ شد. 

زهرا محمدی در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال زندان محکوم شد

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «خانم محمدی طی روزهای آینده نسبت به حکم صادر شده، به دیوان عالی کشور اعتراض خواهد کرد».

زهرا محمدی روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه سه تن از اعضای انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» با هجوم نیروهای امنیتی به منازلشان در سنندج بازداشت شده بود. دو بازداشت شده دیگر که ادریس منبری و ریبوار منبری نام داشتند، چهار روز پس از بازداشت با قید وثیقه آزاد و سپس در دادگاه تبرئه شدند اما زهرا محمدی تا حدود شش ماه بعد در بازداشت باقی ماند تا اینکه در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸ با قید وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی، موقتا آزاد شد.

زهرا محمدی، از بابت این پرونده در تاریخ ۲۲ تیر ماه سال جاری،  به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده بود و نسبت به این حکم اعتراض کرده بود.

گفتنی است، انجمن فرهنگی-اجتماعی نوژین در سال ۱۳۹۰ با اخذ مجوز رسمی از استانداری کردستان، فعالیتش را رسما آغاز کرد. فعالیت­‌های انجمن نوژین بر آموزش زبان کردی و فعالیت­‌های محیط ­زیستی متمرکز است و کلاس­‌های مختلفی را در سطوح مختلف، از کودکان گرفته تا افراد بزرگ­سال برگزار می‌کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.