در پی تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای نظامی؛ مرگ و مصدومیت ۲ کولبر در سردشت و بانه

یکشنبه, 29ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، در پی تعقیب و گریز ماموران نظامی، یک کولبر از ارتفاعات مرزی سارداو واقع در شهرستان بانه سقوط کرده و جانش را از دست داد. همچنین در خبری دیگر به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی در شهرستان سردشت، یک کولبر از ناحیه دست و پا دچار مصدومیت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز شنبه ۲۸ فروردین‌ ۱۴۰۰، در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی، یک کولبر از ارتفاعات مرزی سارداو شهرستان بانه سقوط کرده و جانش را از دست داد.

هویت وی هیوا قادری، اهل شهرستان سردشت عنوان شده است. گفته می‌شود جنازه وی توسط ساکنین منطقه به شهرستان بانه منتقل شده است.

از سوی دیگر به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان سردشت، یک کولبر با هویت حاجی مینه عالی، اهل روستای دوله تو، از ناحیه دست و پا مصدوم شد.

بنابر این گزارش، این کولبر جهت مداوات به یکی از مراکز درمانی شهرستان قلعه دزه در کردستان عراق منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.