هیات منصفه دادگاه قتل جورج فلوید، درک شاوین را در همه موارد اتهامی مجرم شناخت

سه شنبه, ۳۱ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

هیات منصفه دادگاه قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی، روز سه‌شنبه درک شاوین، پلیسی که فلوید را به قتل رساند، مجرم شناخت.

هیات منصفه درک شاوین، مامور سابق پلیس مینیاپولیس، را به دلیل ارتکاب دو مورد جرم درجه دوم، درجه سوم و قتل غیرعمد محکوم کرد.

دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه ۱۸ اسفند ماه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز شده بود.

درک شاوین سال گذشته با گذاشتن زانویش روی گردن جلورج فلوید، یک مرد سیاهپوست ۴۶ ساله، باعث مرگ او شد.

مرگ جورج فلوید موجی از اعتراض‌ها به خشونت پلیس و تبعیض نژادی را تحت عنوان «جان سیاهان مهم است» در سراسر آمریکا و برخی کشورهای جهان به راه انداخت.

درک شاوین، مامور پلیس و عامل قتل فلوید، در پاییز گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شد.

وکیل شووین در جریان دادگاه گفت که او طبق وظیفه‌ و آموزش‌هایی که دیده عمل کرده و فلوید در اثر اوردوز فنتانیل فوت کرده است. در کالبدشکافی فلوید، آثاری از فنتانیل مشاهده شد اما علت مرگ «فشار گردن» تشخیص داده شد.

علاوه بر درک شاوین، سه مامور پلیس دیگر نیز که در دستگیری فلوید و قتل او دخیل بوده‌اند با اتهام‌های سبک‌تری مواجه‌اند و جداگانه محاکمه خواهند شد. اداره پلیس مینیاپولیس هر چهار نفر را اخراج کرده است.

بخش بزرگی از جلسات دادگاه به صورت زنده از شبکه‌های خبری پخش شده است. در طول دادگاه تظاهرات و تجمع در خیابان ادامه داشت و دادگاه در محاصره بیش از سه هزار محافظ گارد ملی برگزار شد.

اعضای هیات منصفه دادگاه روز ۳۱ فروردین پس از آنکه وکلای دادگاه قتل جورج فلوید، شهروند آمریکایی -آفریقایی‌تبار، دفاعیات پایانی خود را ارائه دادند، وارد شور نهایی شده بودند که در نهایت روز سه‌شنبه اعلام کردند که «درک شاوین، مامور سابق پلیس مینیاپولیس، را به دلیل ارتکاب دو مورد جرم درجه دوم، درجه سوم و قتل غیرعمد مجرم می‌دانند.»

به این ترتیب درک شاوین، مامور پلیس و عامل قتل فلوید، با حکم حبس بلند مدت، احتمالا تا چهل سال مواجه خواهد شد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.