مریوان؛ قاچاقچیان چوب به کاشت بیش از ۱۰ هزار نهال محکوم شدند

چهارشنبه, ۱ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا 
رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان از صدور حکم سبز برای ۳ متخلف محیط زیستی، در شهرستان مریوان خبر داد و گفت متهمان به کاشت ١۰ هزار و ۵۰۰ اصله نهال جنگلی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: احکام قضایی ۳ نفر از مجرمین و متصرفین عرصه های منابع طبیعی شهرستان مریوان صادر شد که در مجموع به حدود ۸۹ میلیون تومان، جریمه شدند.

رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان تصریح کرد که این ۳ متخلف به انجام خدمات عمومی و کاشت ١۰ هزار و ۵۰۰ اصله نهال جنگلی در مجموع و با هماهنگی کارشناسان اداره منابع طبیعی ملزم شدند.

وی عنوان کرد که این ۳ متخلف قطع ١۶ درخت بید، ۲۰ نهال بلوط و یک درخت بلوط و همچنین تخریب و تصرف ۹ هزار ۲۶۶ متر مربع از اراضی ملی را در کارنامه خود دارند.

بختیاری ادامه داد که تعداد جرایم و تخلفات ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع در خصوص قطع درختان، ۱۸۸ فقره پرونده به میزان ۴۴هزار و ۳۶۷ اصله درخت و نهال و در اجرای ماده ۴۳ قانون مذکور ۵۵ فقره پرونده برای بوته کنی تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد که در شرایط مطلوب صیانت و حفاظت از هر ۱۰ هزار هکتار جنگل و هر ۵۰ هزار هکتار مرتع به تفکیک یک نفر نیروی آموزش دیده و متخصص نیاز است و انتظار می‌رود خود مردم و فعالان منابع طبیعی نیز به عنوان حافظان انفال الهی در این خصوص همکاری و مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی داشته باشند تا بتوان این ثروت‌های خدادادی را به خوبی حفاظت کرد.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.