گاردین: زندانیان سیاسی زن در ایران هدف آزار و شکنجه‌های روانی قرار گرفته‌اند

شنبه, 11ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

روزنامه گاردین به نقل از فعالان حقوق بشر نوشته است که زندانیان سیاسی زن در ایران با آزار و اذیت، محکومیت‌های طویل المدت و انتقال به زندان‌هایی با شرایط «خطرناک و نگران کننده» صدها کیلومتر دورتر از خانواده‌هایشان روبرو هستند.

این روزنامه به نقل از فعالان حقوق بشر نوشته است، تعدادی از زندانیان زن سیاسی در ایران هدف آزار جنسی و حتی تجاوز به عنف قرار گرفته و در مواردی از دسترسی آنها به دارو و درمان جلوگیری شده است.

گاردین اضافه کرده است، در شش ماه گذشته، تعداد بیشتری از زندانیان زن که به اتهامات سیاسی و حقوق بشری زندانی هستند، بدون اعلام قبلی از زندان اوین در تهران به زندان‌هایی در خارج از پایتخت ایران منتقل شدند.

این گزارش اضافه کرده است، زندانیان سیاسی زن برخلاف قوانین ایران و موازین بین المللی به بندهای محکومان جرایم عادی مانند قاتلان منتقل شدند.

در این گزارش به وضعیت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق زنان اشاره شده است که از زندان اوین به زندان شهر ری منتقل شده است. این گزارش همچنین به انتقال صبا کرد افشاری در ماه دسامبر سال گذشته از اوین به زندان شهرری اشاره کرده است.

در ادامه این گزارش به وضعیت زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد، هم اشاره شده که سال گذشته به چهار زندان مختلف از جمله یزد ، اوین و کرمانشاه منتقل شد.

زینب جلالیان متولد ۱۳۶۱ است و از آذرماه ۱۳۸۶ با حکم حبس ابد، سنگین‌ترین حکم در میان زندانیان سیاسی زن، در زندان به سر می‌برد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.