دست‌کم ۳۰ نفر در تجمعات روز کارگر در تهران بازداشت شدند

شنبه, 11ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر– نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دست کم ۳۰ نفر را در تجمعات روز جهانی کارگر در تهران بازداشت کرده اند.

بر اساس ویدیوهایی که اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر کرده است، نیروهای امنیتی و انتظامی در مقابل و خیابان‌های اطراف ساختمان وزارت کار در تهران حضور دارند و در تلاش هستند که از برگزاری هر نوع تجمعی جلوگیری کنند.

تجمع‌ روز جهانی کارگر در شهرهای کرج، کرمانشاه، شوش، مشهد و تبریز و سنندج نیز برگزار شده است.

گزارش‌ها از بازداشت شماری از شرکت کنندگان در این تجمعات در شهر سنندج حکایت دارد.

شیث امانی، عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نساجی کردستان از جمله بازداشت شدگان در سنندج است.

تجمع‌های روز جهانی کارگر در شرایطی برگزار می‌شود که دستگاه‌های امنیتی به ویژه وزارت اطلاعات،‌ فعالان کارگری و صنفی را از شرکت در آنها منع کرده بودند.

ماموران وزارت اطلاعات دو روز پیش در تماس‌ تلفنی با اعضای «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، از جمله جعفر عظیم‌زاده و پروین محمدی، به آنان گفته بودند که حق برگزاری یا شرکت در تجمع مربوط به این روز را ندارند.

بر اساس گزارش «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران»، طی یک سال گذشته، در مجموع هزار و ۷۷۹ مورد اعتراض کارگری در ایران به وقوع پیوسته که بالاترین رقم در هفت سال گذشته است.

اوضاع وخیم زندگی کارگران در ایران، به ویژه پس از گسترش همه‌گیری کرونا و بیکار سازی آنان از دلایل اصلی گسترش اعتراضات کارگری در ایران به شمار می‌رود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.