تنش در مجلس افغانستان درپی ادعای یک نماینده در مورد دخالت ایران در بمب‌گذاری کابل

دوشنبه, ۲۰ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

بیشتر کشته‌شدگان بمب‌گذاری اخیر در افغانستان دانش‌آموزان بین ۱۱ تا ۱۵ سال بودند

بیشتر کشته‌شدگان بمب‌گذاری اخیر در افغانستان دانش‌آموزان بین ۱۱ تا ۱۵ سال بودند

اظهارنظر یک نماینده مجلس افغانستان مبنی بر «دخالت پشت‌پرده» جمهوری اسلامی ایران در بمب‌گذاری روز ۱۸ ادیبهشت در برابر مدرسه دخترانه کابل به متشنج شدن فضای نشست عمومی مجلس نمایندگان افغانستان در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت انجامید.

به گزارش برخی رسانه‌های افغانستان، شاهپور حسن‌زوی، نماینده ولایت لوگر، در نشست علنی مجلس نمایندگان ادعا کرد که جمهوری اسلامی در انفجارهای اخیر دست داشته و «جاسوسان ایران در مجلس نمایندگان افغانستان حضور دارند و از اقدامات ایران دفاع می‌کنند».

اظهارات این نماینده پس از آن بیان می‌شود که ایران این بمب‌گذاری را که به کشته شدن حدود ۶۰ نفر ازجمله بسیاری از دختران دانش‌آموز ۱۱ تا ۱۵ ساله انجامید محکوم کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز آنان را «قربانی تکفیری‌های داعشی» خوانده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و آن را محکوم کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است این حمله «کار حلقات منحوسی می‌باشد که تحت پرورش و حمایت استخباراتی اداره کابل (دولت افغانستان) به‌نام داعش فعالیت دارند».

تا این لحظه گروه داعش واکنشی به این حمله خونبار نشان نداده است.

سخنان آقای حسن‌زوی در مجلس نمایندگان با واکنش تند برخی نمایندگان دیگر مواجه شد، ازجمله عبدالقیوم سجادی، نماینده‌ غزنی، که این اظهارنظر را «نمک پاشیدن به زخم شیعیان و مردم هزاره» توصیف کرد.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، در واکنش به این بمب‌گذاری گفته است که «گروه‌های جهل و تاریکی گاهی تحت نام طالب و گاهی تحت عنوان داعش با این‌گونه حملات وحشیانه می‌‌خواهند فرزندان ما را از کاروان علم و ترقی عقب نگه‌ دارند و باور مردم ما را به آینده روشن تضعیف کنند.»

دولت افغانستان روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت را عزای عمومی اعلام کرده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.