شهادت کِری در کنگره: هرگز درباره عملیات اسرائیل در سوریه به ظریف اطلاعات ندادم

پنجشنبه, 23ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

دیدار ظریف و کری در آوریل سال ۲۰۱۶ در نیویورک

دیدار ظریف و کری در آوریل سال ۲۰۱۶ در نیویورک

جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت، اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در فایل صوتی جنجالی مبنی بر ارائه اطلاعات به او درباره حملات اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه را رد کرد.

فاکس‌نیوز روز چهارشنبه گزارش داد که آقای کری پس از حضور در جلسه شهادت کنگره آمریکا، این اظهارات ظریف را بالکل رد کرده است.

محمدجواد ظریف در یک گفت‌و‌گوی محرمانه که بخش‌هایی از آن افشا شد، با انتقاد از بی‌اطلاع ماندنش از بسیاری از اقدامات منطقه‌ای سپاه پاسداران گفت که آمار حملات اسرائیل به نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه را همتای وقت آمریکایی‌اش یعنی جان کری به او داده است.

او گفت: «شما نمی‌توانید بگویید چند نفر در سوریه کشته شده‌اند، [آیا] کری باید به من خبر بدهد که اسرائیل ۲۰۰ بار به شما حمله کرده است؟»

پس از انتشار این فایل صوتی، شماری از جمهوری‌خواهان خواستار استعفای جان کری از دولت بایدن شدند. او در حال حاضر، نماینده ویژهٔ رئیس‌ جمهوری ایالات متحده در امور اقلیمی است.

آقای کری در جلسه کنگره، در پاسخ به سوال اسکات پری، عضو جمهوری‌خواه کنگره که به طور مستقیم از وی سوال کرد آیا او این اطلاعات را در اختیار ظریف قرار داده، گفت: «نه، به هیچ عنوان. هرگز.»

وزیر خارجه دوران اوباما در عین حال اضافه کرد که محمدجواد ظریف در بیان این اظهارات، ممکن است «اشتباه کرده باشد یا گیج شده باشد و یا سعی کرده به ماجرا آب و تاب دهد.»

وی اظهارات ظریف در فایل صوتی محرمانه را «احساسی» خوانده و به کنگره «اطمینان» داد که «چنین اتفاقی نیفتاده» و وی اطلاعات مربوط به عملیات اسرائیل علیه منافع جمهوری اسلامی را با ظریف در میان نگذاشته است.

جان کری پیش از این نیز در توئیتی گفته بود که برخلاف آن چه محمدجواد ظریف در مکالمه تازه فاش شده‌اش گفته ‌است، او هرگز در مورد عملیات مخفی هوایی اسرائیل در سوریه با آقای ظریف صحبتی نکرده است.

وی نوشته بود: «می‌توانم به شما بگویم که این داستان و این ادعاها بدون هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای نادرست است. این اتفاق هرگز – چه زمانی که وزیر خارجه بودم و چه پس از آن – نیفتاده است.»

محمدجواد ظریف و جان کری در جریان مذاکرات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران، جلسات مداوم زیادی در ارتباط با برجام با یکدیگر داشتند و تصاویر زیادی نیز از این دیدارها منتشر شده بود.

مشخص نیست سخنان آقای ظریف در مورد «اطلاع یافتن» از حملات اسرائیل از طریق جان کری، تا چه اندازه می‌تواند با «افشای اسرار» مرتبط باشد.

اسرائیل تلاش چندانی برای انکار حملات چندین‌ ساله منتسب به خود در سوریه نکرده است و مقام‌های دولت اسرائیل روز ۱۳ شهریور ۹۷ تأیید کردند که ارتش این کشور در کمتر از دو سال بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.