کانادا: رفتار ایران در مسئله سرنگونی هواپیمای اوکراین “خلاف وجدان” است

جمعه, 24ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن


دولت کانادا رفتار ایران در پاسخگویی به نکات مربوط به انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران را “خلاف وجدان” خواند. وزیر خارجه این کشور گفت کانادا “تا پاسخگو” کردن ایران از پیگیری دست بر نخواهد داشت.

default

 

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، پنجشنبه (۱۳ مه) در برابر یک کمیته پارلمان این کشور گفت این کشور همچنان در حال پیگیری چند و چون سرنگونی هواپیمای اوکراین در تهران است. او  “رفتار دولت ایران” در ۱۵ ماه گذشته را کاملا “خلاف وجدان” دانست و تاکید کرد که کانادا از فشار بر ایران تا وادار کردن این کشور به پاسخگویی دست بر نخواهد داشت.

گارنو گفت ماه‌ها به ایران برای تحویل دادن جعبه‌های سیاه هواپیما فشار وارد شد و افزود «تهران هنوز توضیح نداده که چرا در آن زمان فضای هوایی بسته نشده است.»

مقامات جمهوری اسلامی ایران ۱۷ مارس سال جاری گزارش نهایی خود را درباره تحقیقات صورت گرفته پیرامون حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی را در اختیار مقامات اوکراین قرار دادند. این اطلاعات در اختیار نمایندگان کانادا نیز قرار گرفت. حکومت ایران متهم است که علل واقعی سرنگونی هواپیمای مسافربری را در گزارش نهایی خود لاپوشانی کرده است.

پرواز ۷۵۲ تهران کی‌یف با ۱۷۶ سرنشین و ۹ خدمه، بامداد هجدهم دی ۱۳۹۸ و دقایقی پس از ترک فرودگاه تهران، مورد اصابت موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت. همه مسافران و کادر پرواز که شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، سوئد، آلمان، بریتانیا و افغانستان بودند، جان باختند. ایران تا سه روز شلیک به هواپیما را کتمان می‌کرد اما  تحت فشار بین‌المللی و شواهد انکارناپذیر، مسئله را تحت عنوان “خطای انسانی” پذیرفت. 

خانواده‌های قربانیان این فاجعه میگویند هواپیما عمدا مورد اصابت موشک قرار گرفته و خواهان معرفی و محاکمه عوامل اصلی این حمله، از جمله سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران هستند.
از دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.