کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سلماس

یکشنبه, 26ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز گذشته شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان سلماس، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، یک کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی سلماس، جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت وی ضابط آلخانی، عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، آقای آلخانی در میان گروهی از کولبران در حال بازگشت از ارتفاعات مرزی سلماس، بدون اخطار قبلی، از فاصله‌ی نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.