وزارت نیرو همچنان رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه را متوقف کرده است

دوشنبه, ۲۷ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان‌وایر- به گفته مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه وزارت نیرو همچنان رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه را انجام نداده و حتی تاکنون چندین مرتبه با وزارت نیرو مکاتبه شده اما پاسخی دریافت نشده است.

مسعود تجریشی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم افزود: وزارت نیرو همواره از کمبود بارش‌ها اظهار نگرانی می‌کند در حالی که بارش‌ها به مقدار کافی وجود داشته و آب نیز به اندازه کافی در پشت سد موجود بود اما رهاسازی نشده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هر چند که در زمان کنونی زمان رهاسازی آب به پایان رسیده و نمی‌توان رهاسازی کرد چون در آن صورت، آب به دریاچه نمی‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت صحیح آب در کشور نهادینه نشده است بیان کرد: متاسفانه آمادگی برخورد با کاهش بارش‌ها نیز در کشور وجود دارد و با وجود کم آبی در تهران اما این مسئله در جایی بازگو نمی‌شود.

تجریشی تصریح کرد: زمانی که رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه انجام می‌شد، تا خرداد شاهد افزایش آن بودیم و سپس از خرداد به تدریج سطح تراز دریاچه کاهشی بود اما امسال ورودی خاصی نداشته است.

وی افزود: با همان ۲۰۰ میلیون مترمکعبی آب که تاکنون به سمت دریاچه رهاسازی شده است، نزدیک ۶ سانتی‌متر تراز را افزایش داده بنابراین آب پشت سد وجود داشته است.

مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: بنابراین واکنش منفعلانه نسبت به آب در کشور ایجاد شده یعنی بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به نسبت جاهای دیگر کشور مطلوب بوده اما مانند اصفهان، بارش و مدیریت‌ها مناسب نبوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.