اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان های دستگرد اصفهان، ایلام، عادل آباد شیراز

دوشنبه, 27ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان دستگرد اصفهان به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی که بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، مهران نارویی فرزند خداداد اهل نصرت آباد زاهدان عنوان شده است.

ابن زندانی روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، جهت اجرای حکم به قرنطینه زندان مرکزی دستگرد منتقل شده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: مسئولان زندان در آخرین ملاقات این زندانی با خانواده‌اش، اعلام کردند که در صورت دریافت نامه از امام جمعه و سپاه اصفهان اجرای حکم را متوقف خواهند کرد. با ای حال اطلاعات سپاه از دادن نامه خودداری کرده است.

روز گذشته سازمان عفو بین الملل خواهان توقف اجرای حکم اعدام مهران نارویی شد و نوشت: مقامات ایران باید زمینه برگزاری یک دادگاه منصفانه، بدون توسل به مجازات اعدام و همچنین اعترافات تحت شکنجه را به این زندانی اعطا کنند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

 

 

سحرگاه روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی امیر بیاتی، فرزند حبیب عنوان شده است.

امیر بیاتی از سال ۱۳۹۶ پس از اینکه در یک نزاع مرتکب قتل شد، بازداشت و تا امروز در زندان نگهداری میشد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: امیر در یک درگیری مرتکب قتل شده بود و خودش بارها اعلام کرد که قتل عمدی نبوده و به خاطر الفاظ رکیک ناموسی عصبانی شده و این درگیری منجر به قتل شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

هرانا روز شنبه از اعدام یک زندانی به نام بهزاد عدل و انتقال دستکم ۳ زندانی دیگر جهت اجرای حکم اعدام در زندان عادل آباد شیراز خبر داده بود.

مروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود در زندان ایلام به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی در زندان ایلام به اجرا درآمد.

این زندانی که هویت او “جمال محمدی” توسط هرانا احراز شده است، سحرگاه امروز با حضور اولیای دم مقتول اعدام شد. وی حدود ۲ سال پیش در دوران خدمت سربازی در یکی از پادگان‌های ایلام در پی درگیری لفظی با مافوق خود، او را به قتل رسانده بود.

وی نهایتا توسط دادگاهی از بابت اتهام قتل به قصاص محکوم شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.