تشدید حملات اسرائیل به غزه؛ یک فرمانده ارشد «جهاد اسلامی» کشته شد

دوشنبه, 27ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

 حملات بامداد دوشنبه باعث قطع گسترده برق و صدمه به صدها ساختمان شده است

حملات بامداد دوشنبه باعث قطع گسترده برق و صدمه به صدها ساختمان شده است

در میانه درخواست‌های رو به افزایش برای پایان خشونت‌ها، هواپیماهای اسرائیلی در نخستین ساعات روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت، چندین نقطه نوار غزه را هدف حملات سنگین قرار دادند.

بنابر گزارش‌ها، اسرائیل روز دوشنبه در حملات هوایی خود به غزه، حسام ابوهربید، فرمانده تیپ شمال غزه در «سرایا القدس»، شاخه نظامی جهاد اسلامی فلسطین، را کشته است.

خبرگزاری رویترز یا درج این خبر می‌نویسد که کشته شدن این فرمانده ارشد گروه «جهاد اسلامی»، احتمالاً واکنش شدید این گروه شبه‌نظامی را که در کنار حماس علیه اسرائیل می‌جنگد، به دنبال خواهد داشت. حماس و جهاد اسلامی، دو جنبش اسلام‌گرای فعال در نوار غزه هستند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که حسام ابوهربید «در چندین حمله تروریستی با راکت‌های ضد تانک علیه غیرنظامیان اسرائیلی دست داشته است» و یک ژنرال اسرائیلی نیز روز دوشنبه گفت که کشورش می‌تواند «برای همیشه» جنگ را ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بامداد دوشنبه نیز انفجارهای مهیبی به مدت ۱۰ دقیقه از شمال تا جنوب شهر غزه را به لرزه درآورد و مقامات محلی گفتند که این حملات باعث قطع گسترده برق و صدمه به صدها ساختمان شده است.

حملات بامداد دوشنبه به‌مراتب سنگین‌تر، وسیع‌تر و طولانی‌تر از حملات ۲۴ ساعت پیش از آن گزارش شده است که درجریان آن ۴۲ فلسطینی کشته شدند.

از تعداد جان‌باختگان حملات بامداد دوشنبه هنوز گزارشی منتشر نشده اما تعداد کشته‌شدگان فلسطینی در غزه تا آغاز بامداد دوشنبه به ۱۹۷ نفر و در اسرائیل به ۱۰ تن رسیده است.

آسوشیتدپرس حمله صبح دوشنبه را مرگبارترین حمله در طول درگیری‌های هفته اخیر بین اسرائیل و حماس توصیف کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در یک نطق تلویزیونی گفت که حملات «با تمام قدرت» ادامه خواهد یافت، تا به گفته او گروه شبه‌نظامی حماس هزینه سنگینی متحمل شود.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای، بدون ارائه جزئیات در مورد تلفات، اعلام کرد که به خانه ۹ فرمانده «ارشد» حماس حمله هوایی کرده است.

بمباران‌های تازه همچنین شامل سومین دور حمله اسرائیل به شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس است.

به گفته ارتش اسرائیل، پنجاه و چهار جنگنده، ۱۵ کیلومتر از این تونل‌ها را «درهم کوبیدند.» ارتش اسرائیل قبلاً اذعان داشته که بخشی از این تونل‌ها از مناطق غیرنظامی عبور می‌کند.

شکایت گزارشگران بدون مرز به دادگاه کیفری

به‌دنبال حمله اسرائیل به ساختمانرسانه‌ها در غزه، سازمان گزارشگران بدون مرز یک‌شنبه به دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی این نهاد مدافع روزنامه‌نگاران با تکیه بر ماده ۸ اساسنامه رم، این حمله را «جنایت جنگی» خواند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید، در طول یک هفته خشونت در غزه، دفاتر ۲۳ رسانه محلی و بین‌المللی در اثر بمباران «هدفمند» اسرائیلی‌ها تخریب شده است.

گزارشگران بدون مرز در ادامه می‌گوید، ارتش اسرائیل علاوه بر تخریب تحریریه روزنامه‌نگاران، «مانع پوشش رسانه‌ای درگیری‌هایی است که جان مردم غیرنظامی را به خطرانداخته است.»

ساختمان ۱۲ طبقه مقر رسانه‌هایی چون شبکه خبری الجزیره و آسوشیتدپرس روز شنبه از سوی اسرائیل بمباران و ویران شد.

به گفته بنیامین نتانیاهو، درپی اطلاعاتی که نهادهای اطلاعلاتی اسرائیل به‌دست آورده بودند، حمله به این ساختمان «کاملاً توجیه‌پذیر» است.

درگیری‌های اسرائیل و فلسطینیان که از موضوع اختلاف دیرینه مالکیت بر سر چند خانه در محله «شیخ جراح» در شرق اورشلیم آغاز شد و در آخرین روزهای ماه رمضان به درگیری‌های شدید در «حرم شریف» منجر شد، از شامگاه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت به حملات سنگین نظامی علیه طرف مقابل تغییر ماهیت داد.

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.