زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه

دوشنبه, 27ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متنخبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه از ناحیه کمر به شدت زخمی شد.

بر اساس این گزارش هویت این کولبر یوسف امین اهل روستای ننور از توابع شهرستان بانه، عنوان شده است.

این کولبر که بدون اخطار قبلی هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته، جهت رسیدگی پزشکی به یکی از مراکز درمانی بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

یوسف امینی

یوسف امینی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.