کارزار “رأی بی رأی” و فراخوان کنشگران مدنی برای تحریم انتخابات

سه شنبه, 28ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

یک ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، شماری از کنشگران مدنی خواستار تحریم این انتخابات شدند. از سوی دیگر، کارزاری با مشارکت خانواده جانباختگان اعتراضات اخیر و سقوط هواپیمای اوکراینی نیز آغاز شده است.

   
شماری از کاندیداهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

شماری از کاندیداهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

شورای نگهبان اعلام کرد نام کسانی که برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ احراز صلاحیت شده‌اند، به‌زودی اعلام خواهد شد. پس از آن، وزارت کشور جمهوری اسلامی دو روز فرصت دارد نام این افراد را رسما اعلام کند.

به موازات تلاش‌ حکومت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گروه‌های مخالف حکومت با به راه انداختن کارزارهایی مردم را به تحریم این انتخابات فراخوانده‌اند.

در همین رابطه نامه‌ای از سوی شماری از کنشگران سیاسی و مدنی در راستای تحریم انتخابات منتشر شده است. در این نامه که با عنوان “هم‌آوا برای بایکوت انتخابات خرداد ۱۴۰۰” منتشر شده، از انتخابات پیش‌روی ایران به عنوان انتخاباتی “ساختگی و فرمایشی” یاد شده است.

امضاکنندگان این نامه می‌گویند که از طیف‌های مختلف اجتماعی، از دگراندیشان تا وابستگان ادیان و باورهای مختلف بوده و خواستار “هم‌آوایی” جامعه جهانی با مردم ایران در امر عبور از “حکومت ضدمردمی” به یک حکومت سکولار و متکی بر حقوق بشر هستند.

در این نامه بر گذار خشونت‌پرهیز از حکومت ولایی تاکید رفته است. امضاکنندگان این نامه از جامعه جهانی درخواست کرده‌اند تا از معامله و توافق با حکومت ایران پرهیز کنند و با مردم ایران در مسیر عبور از این حکومت همدلی داشته باشند.

امضاکنندگان این نامه خواستار برکناری خامنه‌ای و برگزاری رفراندوم با هدف “انحلال قانون اساسی جمهوری اسلامی” شده‌اند.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که شماری از خانواده‌های جانباختگان اعتراضات اخیر ایران و همچنین خانواده قربانیان حملات موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی نیز خواستار تحریم انتخابات ۱۴۰۰ ایران شده‌اند.

از دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.