جبهه ملی ایران: خجسته باد ۲۹ اردیبهشت زادروز دکتر محمد مصدق

سه شنبه, 28ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

خجسته باد ۲۹ اردیبهشت زاد روز دکتر محمد مصدق

یکصد وسی ونه سال پیش رادمردی در خاک پاک ایران‌زمین پای به عرصه وجود گذاشت، که در طول زندگی پر افتخارش توانست با تکیه بر دو اصل مهم و اساسی« استقلال» و « آزادی» تاریخ این کشور را متحول سازد. او به همگان ثابت کرد که دو اصل استقلال و آزادی نه تنها جدایی‌ناپذیرند که دموکراسی و حاکمیت ملی تنها در گرو تحقق این دو اصل حیاتی برپا می شود.  

او در برهه ای از تاریخ، بنای استقلال را چنان در نظام سیاسی کشور استوار کرد، که تمام آحاد جامعه ایران، در سایه بنای مستحکم استقلال، توانستند قطع شدن دست های مداخله گر قدرت های بیگانه را به عیان ببینند و ثمرات استقلال را لمس نموده و اصل استقلال را باور کنند. او تنها نخست‌وزیری در تاریخ مشوطیت ایران بود که آرمان‌های پایمال شده نهضت مشروطه را تداوم بخشید و بر این باور بود که استقلال ایران زمانی تضمین خواهد شد که اولا استقلال واقعی قوای سه گانه نهادینه شود، و ثانیا قدرت‌های خارجی نتوانند از طریق سلطه ی عوامل داخلیشان، استیلای خود را تحمیل کنند. از همین جهت اجرای صحیح قانون اساسی و مشروط و محدود کردن پادشاه غیر مسئول را واجب و ضروری می‌دانست. او قانون اساسی مشروطه را خون‌بهای شهدای راه آزادی و میثاق ملی می‌دانست. اما چنین امری دلیل براین نمی شد که او قانون اساسی را تغییر ناپذیر بداند و هر آینه در صدد اصلاح قانون اساسی، حتی دردوران نخست وزیری بود. لوایح بجای مانده از او برگ‌های زرینی در جهت حفظ و صیانت از حقوق اساسی ملت است که تأمین کننده استقلال و حاکمیت ملی است. سیاست موازنه منفی او بر این ایده استوار بود که نه تنها نباید هیچ قدرتی امکان مداخله در نظام سیاسی و اقتصادی کشور را داشته باشد، بلکه ماجراجویی در مناسبات قدرت‌های خارجی را نیز، زمینه ساز دست‌اندازی آن ها، در سیاست و اقتصاد داخلی می‌دانست. او بر این باور بود که رشد ونمو نهال آزادی تنها و تنها در گرو استقرار استقلال ملی است. جامعه‌ای که استقلال ندارد و چشم به غرب و شرق دوخته است و مناسبات جهانی تعیین کننده سیاست و اقتصادش است، قطعاً نمی‌تواند آزادی داشته باشد. و مداخله قدرت‌ها در سیاست کلان کشوری، زمینه سلطه و دیکتاتوری را در کشور فراهم می‌کند و لاجرم جامعه از وجود آزادی محروم می شود.

او گفته بود:‌ « ملت ایران طالب استقلال است و آن را به هیچ قیمتی از دست نمی‌دهد. ملت ایران می‌خواهد خارجی از این مملکت برود و در امور مطلقاً دخالت نکند و انتظار دارد لفظاً و معناً استقلال ما را محترم بشمارد.» وی در عین حال اعتقاد داشت « هیچ ملتی در زیر سایه حکومت استبدادی به جایی نرسیده است.» او اعتلا و پیشرفت و ترقی کشور را تنها در لوای آزادی و استقلال میسر می دانست. و هیچ نیرویی را بالاتر از اراده ملت نمی‌ شناخت. او کسی جز دکتر محمد مصدق نیست.

دکتر محمد مصدق تنها یک شخصیت تاریخی نیست. بلکه او الگویی برای امروز میهن ماست و ما بیش از هر دوره‌ای به رهنمود های تاریخی وی نیازمندیم. در جهانی که قدرت‌های شرقی و غربی بیش از هر زمان دیگر گستره سلطه ی خود را مبتنی بر استیلا بر کشور های عقب نگهداشته شده می‌دانند و هیأت حاکمه جمهوری اسلامی هم، همواره یا در حال سازش با یک ابر قدرت و یا باج‌دهی به طرف دیگر است، تنها تاسی به الگوی دکتر مصدق بیش از هر دوره ای برای حفظ و تامین حقوق و منافع ملی ایران ضروری میباشد. اکنون که سلطه روسیه بر کشور ما برای همگان واضح گردیده و برنامه هایی که چین برای میهن ما تدارک دیده آشکار شده و همزمان تحمیلات قدرت های غربی در وین از هر گوشه رخ می نماید، جای خالی سیاست مستقل ایرانی و سیاست موازنه منفی دکتر مصدق بیش از همیشه احساس می شود.

جبهه ملی ایران به عنوان خانه سیاسی دکتر مصدق که از پنج سال پیش سالروز تولد وی را به عنوان روز ملی پاسداشت استقلال و آزادی نامگذاری کرد، اکنون در آستانه این روز، موکدا اعلام می نماید که ملت ایران برای کسب سعادت و رفاه و سربلندی در جامعه جهانی راهی به جز تمسک جستن به راه مصدق یعنی راه استقلال و آزادی ندارد. و بنا بر این در این برهه از زمان راه ما عدم مداخله در انتخابات دور از موازین آزادی، در خواست آزادی زندانیان سیاسی وعقیدتی در سراسر کشور و تلاش برای برقراری آزادی های اولیه مانند آزادی احزاب و اجتماعات، آزادی مطبوعات و رسانه ها و آزادی انتخابات و درخواست برای تاسیس یک مجلس واقعی جهت بازنگری و اصلاح قانون اساسی و اتخاذ سیاست مستقل ایرانی در مقابل تمام قدرت ها با داشتن روابط احترام آمیز و متعارف با تمام آنان و در عین حال سلطه نا پذیری و باج ندادن به قدرت های بیگانه مسیر ونقشه ی راه حرکت ماست.

 

تهران ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ خورشیدی

              شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 

https://jebhemeliiran.org/


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.