اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد و بخشش دو زندانی محکوم به اعدام در تبریز و مرودشت

شنبه, 1ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

 

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان مشهد به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، این زندانی به قتل یک مرد ۴۲ ساله با ضربات چاقو متهم شده است.

وی پیشتر طی اعترافات خود گفته بود: “مدتی قبل با دختری در یکی از بازارهای تجاری معروف سی متری طلاب آشنا شدم و وابستگی شدیدی به او پیدا کردم. در این میان فهمیدم که آن دختر با شخص دیگری هم رابطه دارد. عصبانی بودم و با آن شخص در بولوار ادیب (محل سکونت متهم) قرار گذاشتم که این حادثه رخ داد. ساعت ۱۱ صبح در حالیکه مشروبات الکلی مصرف کرده بودم با علی (مقتول) درگیر شدم، حال طبیعی نداشتم به همین دلیل چیزی از لحظه قتل را به خاطر ندارم”.

هویت این زندانی “سجاد-ع-ت” احراز شده است.

وی نهایتا توسط شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی، از بابت اتهام “قتل” به اعدام در ملاء عام، زندان و شلاق محکوم شد و این حکم به تایید دیوان عالی کشور رسید.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در  مرودشت

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رئیس کل دادگستری فارس از بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان مرودشت خبر داد.

کاظم موسوی در این خصوص گفت: سال ۹۴ در پی شدت گرفتن اختلاف و درگیری بین دو نفر، یکی از طرفین به قتل می رسد.

موسوی با بیان اینکه متهم از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد، عنوان کرد: با تلاش اعضاء شعبه ۱۴ توسعه حل اختلاف مرودشت سرانجام پس از شش سال اولیای دم با حضور در شعبه دو دادگاه کیفری یک استان فارس، رضایت خود را اعلام و از مجازات اعدام برای متهم گذشت کردند.

بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در تبریز

به گزارش ایرنا، مدیر زندان مرکزی تبریز از رهایی یک زندانی از اعدام در این شهر خبر داد.

حمید عباس زاده اظهار کرد: یک مددجو چندسال پیش در پی درگیری ناخواسته و اختلاف درباره زمین های کشاورزی روستایی مرتکب قتل شده بود.

وی افزود: با پیگیری های یکساله همکاران در کمیته اخذ رضایت واحد مددکاری و شورای حل اختلاف مسقر در زندان تبریز، اولیای دم باگذشت و اعلام رضایت کتبی دریک روز مانده به موعد اجرای حکم، زمینه رهایی و حیات مجدد این زندانی را فراهم کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.