دادگاه تجدیدنظر؛ پیمان فرهنگیان به حبس محکوم شد

یکشنبه, 2ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا –
پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر توسط دادگاه تجدیدنظر استان گیلان به ۱۰ سال حبس محکوم شد. ۷ سال از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است. آقای فرهنگیان پیشتر به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان آستانه اشرفیه به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱ سال شرکت اجباری در کلاس‌های آموزش معارف و علوم دینی محکوم شده بود که پس از وارد شناخته شدن اعتراض آقای فرهنگیان به نحوه دادرسی، دادگاه مجددا وقت رسیدگی تعیین کرد. وی پس از واخواهی به ۱۱ سال حبس محکوم شد که با تعلیق ۵ سال آن، ۴ سال از مدت محکومیت قابل اجرا بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر، توسط دادگاه تجدیدنظر استان گیلان به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان به ریاست قاضی علی اصغر پورقاسم و مستشاری حسین قلی زاده سرچشمه در تاریخ ۲۵ اردیهبشت‌ماه ۱۴۰۰ صادر و طی روزهای اخیر ابلاغ شده است، محکومیت پیمان فرهنگیان با حذف مجازات‌های متعدد و تبرئه از بابت اتهام توهین به اشخاص تایید و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور به قصد بر هم زدن امنیت کشور در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. ۷ سال از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است.

حسین تاج، وکیل مدافع این شهروند مصداق دادگاه برای صدور این حکم را تشکیل یک گروه تلگرامی ۴ نفره عنوان کرده است.

آقای فرهنگیان پیشتر در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۹ در مرحله بدوی به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان آستانه به ریاست قاضی سیدصادق حسینی به ۳۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم آقای فرهنگیان از بابت اتهام توهین به مقدسات اسلام، توهین و اهانت به انبیا و توهین و اهانت به ائمه به سه فقره ۵ سال حبس تعزیری،به اتهام توهین به آیت الله خمینی و توهین به رهبری به دو فقره ۲ سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به مسئولان نظام (انتشار کاریکاتور از احمد جنتی و احمد علم الهدی) به دو فقره شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام (گروه‌های مارکسیستی و سوسیالیستی) و فعالیت تبلیغی علیه نظام و تبلیغ به نفع سازمان‌های مخالف نظام (سوسیالیست و کمونیست) به دو فقره ۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام تحریک و اغوای مردم از طریق انتشار مطالبی در خصوص خیزش آبان ماه و میزان سبعیت حکومت سرمایه‌داری اسلامی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت آمیز با انتشار مطالبی در خصوص خشونت، اسلحه و تسلیح همگانی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور در شبکه اجتماعی سیگنال به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۱۰ سال حبس تعزیری و از بابت مجازات تکمیلی به ۱ سال شرکت اجباری در یک دوره کلاس‌های آموزش علوم، اعتقادات و معارف دینی محکوم شده بود.

به موجب این حکم به دستور قاضی آقای فرهنگیان موظف بود هر ۳ ماه ( که شروع آن از زمان قطعیت حکم محاسبه می‌شود) رسید ممهور به مهر مربوط به شرکت در دوره آموزشی تعیین شده مذکور را از مرجع ذیربط دارای مجوز رسمی به اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب آستانه اشرفیه تحویل نماید.

دادگاه دو فقره شش ماه حبس تعزیری از بابت اتهامات توهین به مسئولان نظام را به مجازات اشد با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور به قصد بر هم زدن امنیت کشور افزوده است، بنابراین در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر ۱۱ سال حبس برای وی قابل اجرا بود.

گفتنی است دادگاه در خصوص برخی از اتهامات وی به انتشار مطالبی در فضای مجازی همچون “علی خامنه ای سیزدهم تیرماه ۱۳۷۷: هواپیمای مسافربری را با قریب سیصد مسافر ساقط میکنید، بعد میگویید اشتباه کردیم؟! غلط کردید اشتباه کردید… شک نکنید اگر پای مسافران خارجی و تحقیقات بین‌المللی در میان نبود، هرگز این جنایت را گردن نمی‌گرفتند”، “فتواها را که نباید همیشه کشیشان و ملایان این جویندگان خدا، این فرزانگان کور و کر و این کاسبان افیون و این تجار صنعت دین صادر کنند” و “خدا مرده است و تمام سهم تو از زندگی را کدخدا برده است” و همچنین استوری اینستاگرام با مضمون “مرگ بر ستمگر چه شاه باشد چه رهبر به عنوان زیباترین شعار چند وقت اخیر” استناد کرده بود.

پس از وارد شناخته شدن اعتراض آقای فرهنگیان به نحوه دادرسی، دادگاه مجددا وقت رسیدگی تعیین کرد. محکومیت وی نهایتا آذرماه سال گذشته توسط این شعبه به ۱۱ سال حبس تقلیل یافت که ۷ سال از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده و  و ۴ سال از آن نیز قابل اجرا بود.

 آقای فرهنگیان در تاریخ ۳۱ خردادماه ۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات همراه با ضرب و شتم بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان ازبرم لاهیجان منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان لاهیجان آزاد شد.

پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر در استان گیلان است و به صیادی اشتغال دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.