اسرائیل و جنگ در نوارغزه؛ جنایتکاران این جنگ کدامند!

پنجشنبه, 6ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

بمباران برسرمردم فلسطین، زن و مرد بزرگ وکودک چند روز پیش متوقف شد. در این جنگ نابرابر از فلسطینی ها ۲۳۰ نفر

غیرنظامی فلسطینی کشته شدند که ۶۵ کودک، و ۳۹ زن در میان ایشان بود . جنگ ۱۷۱۰ نفرزخمی و ۵۸ هزار

نفرآواره بجا ګذاشت. تلفات جانی در اسرائیل ۱۲ نفر بود. یک پسربچه ۵ ساله و یک دختر جوان ۱۶ ساله در میان ایشان بود.

اینکه این آتش بس تاچه زمانی پایدار بماند روشن نیست. دراسرائیل هنوزدولت مورد توافق کامل پارلمان موجود نیست وصحبت انتخاب دولت مورد توافق پارلمان ادامه دارد. محاکمه ناتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای فساد دردادگاه ادامه دارد. اگرناتانیاهو کنار گذاشته شود، تا دولت دیگری سرکار بیاید چند ماه طول میکشد و بهمین زمان مذاکرات برای قرارداد صلح عقب میافتد. تنها اگر ناتانیاهو سرکار بماند میتواند مذاکرات صلح رافورآ انجام دهد. بهمین دلیل بود که وزیر خارجه امریکا آنتونی بلینکن از سفر به اسرائیل و ملاقات با ناتانیاهو برای مذاکرات صلح صرفنظر نمود.

این جنایات جنگی را باید بحساب دست راستی های افراطی و جنایتکاراسرائیل گذاشت. دولت ناتانیاهو نیزاز تیره ی دست راستی های افراطی انتخاب شده اند. و شخص خود ناتانیاهو نیز ازافراطی های دست راستی بشمارمیرود. در حالیکه اکثریت مردم اسرائیل خواهان صلح در منطقه هستند. صحبت های مداوم خامنه ای بعنوان “رهبر” وسایرسرداران سپاه پاسداران که هر روزیک وسیله جنگی جدیدی را برای خود یا حماس و حزب الله ومدافعین یمن و غیره می سازند و هر روزاعلام میکنند که اسرائیل را “نابود” خواهند کرد تنها به جنگ طلبان دست راستی اسرائیل بهانه میدهد که مردم اسرائیل را به ترسانند و آنها را آماده برای جنگ نمایند. اسرائیلی های مخالف جنگ طلبی های دولت اسرائیل بسیار زیادند و رهبران جمهوری اسلامی به نادانی این بهانه را بدست ناتانیاهو وامثال او قرار میدهند و صلح دوستان اسرائیل را دردست تنگی می گذارند. سرزمین فلسطین حتی درچهارصد سال حکومت عثمانی د رجنوب سوریه وجود داشت . تمام سرزمین فلسطین در ۱۹۴۸درتصرف واشغال مصر واردن دو کشورعربی قرارګرفت و سپس بعد ازجنگ شش روزه عبدالناصر در۱۹۶۷ دراشغال و تصرف اسرائیل درآمد. جمعیت فلسطین کمی بالغ بر۵ ملیون در ۲۰۲۰ بود. فلسطین درنوامبر ۱۹۸۸ اعلام استقلال کرد و در نوامبر۲۰۱۲ درمجمع عمومی سازمان ملل به عضو ناظرسازمان ملل انتخاب شد.   ۱۳۸ کشورعضو سازمان ملل حکومت فلسطین رابرسمیت شناختند. حکومت فلسطین جمهوری است که علاوه بررئیس جمهور، نخست وزیر ودولت نیز دارد. رئیس جمهورآن محمود عباس و نخست وزیر محمد شتایه و سخنگوی مجلس سلیم زنون هستند . فلسطین ادعای بیت المقدس (Jerusalem)یا (قدس) را برای پایتخت دارد. این شهر تاریخی اسامی فراوانی داشته و دارد. فلسطینی ها بیشتر آنرا قدس میخوانند و اسرائیلی ها آنرا Jerusalem میگویند. برخی مذهبی های یهودی تا ۷۲ نام برای شهر نام میبرند! این شهر با خدعه ی ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا و قراردادن سفارت امریکا درآن بدون رعایت قرارهای گذشته که تقسیم بندی کشوری باید با معامله ای سیاسی میان فلسطین واسرائیل معین شود. رئیس جمهورهای گذشته امریکا مانند بوش واوباما هم این امر را رعایت نمودند. با این کار بیت المقدس عملآ دردست اسرائیل گذاشته شد. و ازسوی دیگراسرائیل اخطار سازمان ملل را نادیده گرفته و مرتبآ ساکنین جدیدی را  ازخارج ازاسرائیل به بیت المقدس می آورد و خانه و کار و زندگی بایشان میدهد تا باین ترتیب تناسب جمعیت شهرمابین فلسطینی ها و اسرائیلی ها را بهم بزند. آمارگیری های اسرائیل نشان میدهد که فلسطینی ها واعراب شهروند اسرائیل رشد بسیاربیشتری در برابررشد یهودی های شهروند اسرائیل نشان میدهند وبهمین دلیل اسرائیل بشدت خلاف مصوبات سازمان ملل که سکنی سازی ازخارج دراسرائیل را قویآ منع کرده است بی توجه و بی حساب به سکنی سازی از تازه واردین ادامه میدهند.  همین امر در کنار پایتخت قراردادن بیت المقدس برای اسرائیل از جمله محدود کردن حضور فلسطینی ها در مسجد الاقصا در بیت المقدس پایه های شروع مناقشات جدید شد و بالاخره عملیات جنگی اخیر را به بارآورد. مبارزات مردم بخصوص جوانان در شهرها بخصوص بیت المقدس همچنان ادامه دارد و روبروئی با پلیس و مآمورین امنیتی خشن اسرائیلی دردرگیری ها نشان خشونت اسرائیل به فلسطینی ها را از روبرو نشان میدهد .
 مرکز اداری فلسطین در رملا قرار دارد. بزرگترین شهر فلسطین شهرغزه است.

جغرافیای نوار غزه:
خرابی های وارده بدنبال بمباران اسرائیل درنوارغزه بسیار وسیع است ارقام آن در بالا نشان داده شد. درمنطقه ایکه پیش ازآن نیز بسیار ویران و نابسامان بوده است. نوارغزه ۴۱ کیلومتر درازا و بین ۶ تا ۱۲ کیلومترعرض دارد.
این جنگ که چهارمین جنگ میان اسرائیل و حماس درسی سال گذشته از بدو تآسیس حماس است دورنمای تلخی برای زندگی مردم فلسطینی غزه که بسیار متراکم درمنطقه زندگی میکنند را می توان تصور نمود. کثرت جمعیت دراین منطقه ای که ۳۶۵ کیلومترمربع وسعت دارد و ۵۸.۱ ملیون نفر در آن زندګی میکنند را می توان سومین منطقه پرجمعیت جهان خواند. با وجود این تراکم جمعیت می توان حساب کرد که بمبارانهای بی امان چه بر سر مردم فقیر و درمانده فلسطینی درآن منطقه آورده است. بیکاری در میان جوانان در غزه بالای ۵۰ در صد می باشد.

سازمان حماس

سازمان حماس (مخفف حرکت المقاومت الاسلامیه) سازمانی مسلمان سنی اصولگرا اما پراگماتیک، ستیزه جو، اسلامی وناسیونالیست مذهبی ، ضد زیونیسم می باشد. و با سازمان اخوان المسلمین وابستگی جهانی دارد. حماس دارای یک شاخه خدمات، دوله، و یک شاخه نظامی بنام بریگاد عزالدین القسام می باشد. حماس انتخابات قانون ګذاری فلسطین را ازفتح (حرکت التحریر الفلسطین)در۲۰۰۶ برد و پس ازجنگ غزه، مرجع بالفعل (دو فاکتو) حکومتی در نوارغزه شد (۲۰۰۷). حماس در پارلمان نهاد خودمختاری فلسطین اکثریت دارد. کشورهای کانادا، اتحادیه اروپا، اسرائیل، ژاپن و امریکا حماس را یک سازمان تروریستی می شناسند. استرالیا، نیوزیلند، پاراگوئه وانگلستان تنها شاخه نظامی آنرا یک سازمان تروریستی میدانند.کشورهای برزیل، چین، مصر، نروژ، قطر، روسیه، سوریه ، ترکیه و ایران حماس را یک سازمان تروریستی نمیدانند. دردسامبر۲۰۱۸ مجمع عمومی سازمان ملل متحد

قطع نامه امریکا مبنی براینکه یک سازمان تروریستی است را رد کرد. رهبران حماس اسمعیل هانیه و خالد مشال در قطرمستقراند.

جنایات جنگی

 بمباران مردم بی پناه وغیرنظامی فلسطینی و ویران کردن خانه و کاشانه ایشان درنوارغزه بی تردید مشمول جنایات جنگی میشود. ناتانیاهو نخست وزیراسرائیل و دولت او مسؤل مستقیم این جنایت می باشند. گردانندگان حکومت تروریست و بی تعهد به پیمان های جهانی یعنی حماس مسؤلیت حملات موشکی، به تعداد چهارهزارموشک بسوی اسرئیل را دارند. در این موشک اندازی ها علاوه برکشتن دوازده اسرائیلی و یک کودک و یک نوجوان مسؤلیت پریشانی وسیعی که برای مردم درجامعه اسرائیل را فراهم نموده است را دارد. هرچند برای تروریسم تعریف دقیقی شاید وجود نداشته باشد من با استفاده از فرهنگ هائی این برآورد رابرای تروریست یا تروریسم بدست آورده ام: تروریسم به روش یا مکتبی گفته میشود که حکومت یا گروه یا افرادی بمنظورتحمیل عقاید خود به دیگران از اعمال خشونت یا ارعاب استفاده نمایند. این تحمیل عقاید به دیگران صرفآ با زور یا ترورصورت پذیرد. جنگ، وسایراعمال خشونت و زور، یا ایجاد رعب و وحشت وسیله ای برای پیشبرد عقاید، سیاسی ، مذهبی یا ایداولوژیک فرد، گروه یا حکومت گردد. باین فرد، گروه یا حکومت تروریست خطاب میکنند. بااین تعریف نه تنها واضح است که اسرائیل و دولت ناتانیاهو با بمباران بی امان بر سر کودک و زن و مرد فلسطینی و ویران کردن خانه و کاشانه ایشان تروریست می باشند، بلکه حماس هم با پرتاب چهارهزار موشک بشهرهای اسرائیل و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم اسرائیل و قتل کودک و تنی چند از مردم اسرائیل جنایتکار جنگی محسوب میشود. قانون عقب افتاده و جنایتکارانه “قصاص” و چشم برای چشم که نباید اجرا شود. اگر کسی کودک شما را کشت که نباید شما کودک او را درانتقام بکشید. اگر این کار را کردید جنایتکار می باشید.  دنیای امروز دنیای تمدن است نه دنیای قدیم و وحشیگری. اسرائیل و دولت ناتانیاهو کودکان و زن و بچه فلسطینی ها را میکشد شما که نباید دنبال کشتن زن و بچه ایشان باشید . اگر مانند حماس چنین کردید جنایتکار یا جنایتکار جنگی هستید. باید دنبال راههای دیگر رفت. با پرتاب چهارهزارموشک که نتوانستید جلوی کشتار مردم و ویرانی غزه را بگیرید. لذا رههای دیگری را باید جستحو نمائید. واقعیت این بود که کشورهای جهان بیش ازاین ادامه این جنایت را اجازه نمیدادند و تحمل قتل عام مردم غزه و ویرانی شهرشان را نداشتند. ناتانیاهو در پایان گفت ما کاری را که (منظور جنایتی را که!) میبایست انجام دهیم انجام دادیم.


جنایات جمهوری اسلامی و گردانندگان آن

در این میان دولت جمهوری اسلامی و ولایت مطلقه فقیه آتش بیارمعرکه بوده است. نه تنها چندین هزار موشک در اختیار حماس قرار داده اند بلکه هزینه این موشک ها که هرکدام آن چندین هزاردلار قیمت دارد را از جیب مردم فقیر ایران حاتم بخشی کرده است. معلوم نیست با کدام قانونی که مردم آنرا تصویب کرده باشند دست باجراء چنین جنایاتی میزنند؟ حاکمین جمهوری اسلامی راه فراری از ایران ندارند. ایشان را بمحض حضور درهرکشوری بروند دستگیر وبخاطرجنایاتی که نموده اند به محاکمه خواهند کشاند.   ایشان اجبارآ در ایران خواهند ماند. دزدی ها را هم فعلآ بنام آقا زاده ها در بانک های خارج میگذارند. که حتمآ روزی حساب آقازاده ها هم باید تصفیه و تسویه شود. کشور را تکه تکه در اختیار روس ها و بخصوص چینی ها قرار داده اند. برق مردم در روز چند ساعت شده چون چین برق ارزان ایران را بمصرف ساختن بیت کوین میرساند و مردم را از برق لازم و موارد لزوم به برق مثل هزار چیز لازم و کامپیوتر محروم نموده اند. در این جنگ و جنایت که دولت اسرائیل درجلو جنایتکاران قرارگرفته است . دولت جنایتکار اسلامی نیز باید در کنار ناتانیاهو و حماس بعنوان جنایتکار جنگی محاکمه شود. جنایت را وزن نمیتوان کرد. اینکه جنایات ناتانیاهو ودولت او بسیار زیاد است شکی نیست ولی جنایت هائی دیگر اگر در مقایسه با میزان کمتری شکل بگیرند باز جنایت محسوب می شوند. شاه و اعوان و انصارش هم با مقایسه جنایات زمان خود با جمهوری اسلامی چون کمتراست خود را جنایتکار نمیدانند! فراموش نکنید که ناتانیاهو ازموشک پراکنی حماس که هیزم آتش جنگ محسوب می شود، بعنوان بهانه ای برای ادامه بمباران استفاده مینمود و بجهانیان می گفت که برای دفاع از خود دارد عمل می کند. وآنهائیکه ازاو درخارج دفاع میکردند مانند امریکا و آلمان و غیره نمی خواستند جنایات دولت اسرائیل در بمباران زن و مرد و بچه مردم بد بخت فلسطینی را به بینند و آنرا به پای “دفاع” از خود اعلام میکردند که پشتیبان جنایتکاران جنگی باید بحساب آیند.

در دوران این جنگ امریکا تنها طرفداری از اسرائیل را نمود و آنرا حق دفاع از خود شمرد. امریکا هیچ اشاره ای به شدت حملات و کشتار مردم فلسطین و کودکان فلسطینی ننمود. سناتو برنی سندرز، سناتور یوتا در سنای امریکا، که خود یهودی است درمصاحبه و نیز اظهار نظری در مطبوعات، علیه کشتار زن و مرد و کودک فلسطینی اعتراض کرد و لایحه ای مبنی برجلوگیری از فروش اسلحه به اسرائیل را به کنگره داد. و گفت مخالفت با کشتار بی رویه جلوی پشتیبانی از امنیت اسرائیل را نمی گیرد.جو بایدن رئیس جمهمور امریکا پس ازاین انتقادات بشدت دنبال آتش بس جنگ درغزه را گرفت.

 کشورهای اروپائی
کشورهای اروپائی در ۱۹۷۵ PLO سازمان آزادیبخش فلسطین را برسمیت شناختند. و اتحادیه اروپا نماینده ای در رملا و PLO نماینده ای در بروکسل معین نمود. PLO تقریبآ درتمام پایتخت های اروپا نمایندگی برقرار کرده است. وبا بسیاری روابط کامل دیپلماتیک ایجاد نموده است. دراروپای غربی اسپانیا اولین کشوری بود که روابط دیپلماتیک با PLO برقرارکرد، بدنبال اسپانیا، پرتقال، استرالیا، فرانسه، ایتالیا و یونان نیز روابط دیپلماتیک برقرار نمودند. اتحادیه اروپا بشدت با هرگونه تغییردرمرزهای پیش از ۱۹۶۷ مخالفت داشته است مګربا توافق طرفین صورت پذیرد. علاوه بر این اتحادیه اروپا برنامه سکنی گزیدن اسرائیل را در قوانین بین المللی غیرقانونی میداند. در ۲۰۰۸ اتحادیه اروپا بدنبال رئیس جمهور فرانسه روابط خود را با امریکا در امرموضوعات خاورمیانه بیشتر نمود و همزمان فشارمشترک براسرائیل را هماهنگ نمودند. اتحادیه اروپا شدیدآ ازاقدامات نظامی اسرائیل در قلمرو فلسطین و لبنان انتقاد دارد. و در زمان خود علیه اقدامات نظامی اسرائیل در فلسطین اعلامیه داده است، بخصوص درقیام علیه اشغال ساحل غربی و نوارغزه که در ۱۹۸۷ شروع شد. ونیز با محاصره غزه مخالفت نمود. اتحادیه اروپا کمک مالی قابلی به فلسطینی ها می نماید.

در جنگ اخیر اسرائیل و غزه  وزیرخارجه آلمان به اسرائیل رفت و از دفاع اسرائیل از خود پشتیبانی کرد. من صحبتی از اعتراض به کشتن کودک و زن و مرد غیر نظامی فلسطینی ها را از او ندیدم. تنها اتحادیه اروپا طرفدارصلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی هاست و مانند سابق از سرگیری مذاکرات صلح میان آن دو وادامه میانجی گری دراین موضوع دفاع میکند.  

 
 راه حل مسآله فلسطین و اسرائیل:

در مورد حل مسآله فلسطین و اسرائیل تنها اسرائیل است که دنبال کار نیست و با وسائل مختلف آنرا سد مینماید. با این بازی اسرائیل دنبال گسترش مرزهای خود و سکنی دادن هرچه بیشتر یهودیان تازه وارد به بیت المقدس و گسترش جمعیت یهودی در اسرائیل     می باشد. حل این موضوع بغرنج ومورد نظر بسیاری از مردم جهان نیاز به میانجی دارد. دولت امریکا سالها این وظیفه را بعهده گرفته بود و مورد قبول هر دو طرف بود. حتی زمانی پرزیدنت کلینتون، یاسرعرفات و نخست وزیراسرائیل اهود بارک (Ehud Barak) که پیشتر ژنرال ارتش اسرائیل بوده است را درسالگرد قتل یتزاک رابین (درعربی یحیی رابین) نخست وزیر پیشین اسرائیل، را در امریکا جمع کرد. ایتزاک رابین بدلیل شرکت در معاهده صلح اسلو میان فلسطینی ها و اسرائیل بدست یکی از افراطی های اسرائیلی در ۱۹۹۵بقتل رسید. رابین و شیمون پرز و یاسرعرفات هرسه بدلیل انجام معاهده اسلو برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۴ شدند.
اجلاس سران میان پرزیدنت کلینتون، یاسرعرفات و اهود بارک (Ehud Barak) نخست وزیر اسرائیل در سال ۲۰۰۰ بشکست منتهی شد. دراین اجلاس بیل کلینتون توانست رضایت اهود بارک را جلب نماید تا بسیار به نفع فلسطینی ها کنار بیاید. ولی یاسر عرفات میز مذاکره را ترک کرد و پیشنهادی دربرابر پیشنهاد بارک نداد. سرنوشت شهر بیت المقدس باقی می ماند که بعدا در باره آن صحبت شود و اجازه بازگشت فلسطینی ها به وطن خودداده نشده بود. ولی باقی آنچه فلسطینی ها میخواستند مورد قبول نخست وزیر اسرائیل بود. بهترین دلیل چگونگی شکست بخاطرعرفات آن بود که سال بعد از اجلاس عرفات پیشنهاد اهود را پذیرفت اما دیر شده بود واهود قبول نکرد! شاید عرفات نخواسته بود در برابر سایرانقلابیون فلسطینی احیانآ کم بیاورد. او میتوانست از وجهه بزرگ خودش در میان فلسطینی ها استفاده نماید و کار را تمام کند.
اما امروز اتحادیه اروپا دنبال این استکه امریکا مجددآ میانجی گری را شروع کند وایشان با او کمک نمایند. ولی محمود عباس رئیس جمهور فلسطین به امریکا بدلیل هواخواهی ازاسرائیل اعتمادی ندارد و میخواهد اتحادیه اروپا نیز کاملآ درمیانجی گری شرکت داشته باشد.

در حال حاضر مسائل بسیاری حل نشده باقی مانده است از جمله امضای قرار داد آتش بس این جنگ که در بالا توضیح داده شد.


کشور های عربی و مسآله فلسطین:

زمانی بود که کشورهای عربی، مصر و اردن، سرزمین فلسطینی ها را در ۱۹۴۸ اشغال و تصرف کرده بودند. و مسائل و موضوعات مربوط بایشان را بصورت یا به نام مسآله یا موضوع “اعراب” بیان یا اعلام میکردند. درجنگ با اسرائیلی ها نامی از فلسطین نبود. تا یاسرعرفات با عملیات پارتیزانی همراه سایرمبارزین فلسطینی توانست هویت تازه ای برای فلسطینی ها بوجود آورد و ازآن پس نام فلسطین بجای نام اعراب در صورت مسآله جا گرفت! امروزه نیز بجز مصر که رئیس جمهور نظامی اش از آنجا که مصرهم مرز با نوارعزه است و بسته شدن راه در آن منطقه مردم غزه را درگرسنگی قرارمیدهد، پیش آهنگ اقدام آتش بس شد. باقی کشورهای عربی با ملیون ها دلار درآمد نفت تنها تماشاگرجریان اند و شاید نمی خواهند روابط جدیدشان با اسرائیل بهم بریزد. ایران هم با اینکه گاه به گاه هواپیماهای بمب افکن آخرین سیستم اسرائیل پایگاه های سپاه قدس درسوریه را بمباران میکنند و تعدادی از جوانان ایرانی را که سپاه پاسداران ایشان را درآنجا قرار داده است تا ازحافظ اسد محافظت نمایند، را میکشند. وسپاه پاسداران با اینهمه عرض اندام که اسرائیل را نابود میکنیم حتی یکبار هم وارد عملیت نظامی بآن دلیل علیه اسرائیل نشده است ، تنها پاسخ ازمیان رفتن ده ها جوان ایرانی در سوریه در زیربمبارانها یا موشک اندازی های اسرائیل را با این گنده گوئی ها میدهد که ما اسرائیل را نابود میکنیم. فقط فحش میدهد و بقول مردم در ایران خالی بندی میکند. یکبارصدام حسین درجنگ ایران وعراق که خمینی دنبال فتح سرزمین فلسطینی ها بود و درحرکت بسوی “قدس” بر روی پیشانی نوجوانان ایرانی بر روی نواری نوشته بودند قدس و این نوجوانان را به روی مین هائی که ارتش صدام کار گذاشته بود حرکت میدادند و ازمیان میبردند. جنایات خمینی حد و حصر نداشته است. در دنباله صدام اعلام کرد که ما قول میدهیم که بهیچ وجه کاری علیه شما انجام ندهیم و راه را بجانب “قدس” برای شما باز بگذایم تا شما بدون هیچگونه صدمه یا راه بندانی به قدس برسید. خمینی این پیشنهاد را نادیده گرفت و به فرستادن نوجوانان برروی مین های عراقی ادامه داد! داستان جنایت او درعدم قبول پیشنهاد صلح بعد از فتح خرمشهر و ادامه جنگ هشت ساله ایران و عراق تا بحلق خود فرو بردن جام زهر صلح با هزارها کشته و مجروح و زندانی درعراق بدون دریافت غرامتی که پیشتراعلام شده بود بارها گفته شده است و این جنایت هرگز از ذهن مردم بیرون نمیرود.

امروزه جیب جمهوری اسلامی بخاطر تحریم ها خالی است و فشارهای بسیاری برای خروج نیروهای او ازمنطقه باوهموارمیشود. نه تنها از طرف امریکا بلکه در جای خود بشکلی از طرف روسیه و حتی بشار اسد!
برای ایران هیچ دلیلی وجود نداشت که روابط سیاسی با اسرائیل یا امریکا نداشته باشد. مردم را درگرسنگی نگهدارند وتحریمها را که بیشترازهمه بر دوش مردم است که سنگینی میکند را تحمیل نماید . ملیون ها دلار صرف ساختن مهمات و سلاحهای جنگی نماید.در حالیکه آمادگی دفاعی ازهیچ تعرضی به ایران را ندارد. یا چندین هزار موشک به حماس بدهد که منطقه خاورمیانه را نا آرام نگهدارند. و یا به تروریستهای دیگر منطقه کمک نماید. دیکتاتورها برای ماندن به جنگ و دشمن خارجی نیازمندند تا مردم را بدلیل خودساخته دشمن خارجی درعین گرسنگی ساکت نگهدارند. عرب ها به شکلی با اسرائیل کنار آمده اند. باید کاری کرد که صلح در منطقه پیدا شود. دشمن تراشی در منطقه آنهم نه یکی و دوتا بلکه خیلی بیشتر وضع امروز جمهوری اسلامی را می سازد. اقتصاد ازهم پاشیده، مردم گرسنه، وبدون دلیل دنبال تسلیحات و مهمات بودن که منطقه را شلوغ نگهدارند. راه فراری از مملکت را هم برای خود باقی نگذاشته اند.

درخاتمه

در خاتمه بنظرم رسید تا بجای هزارپیش بینی برای حل مسآله اسرائیل و فلسطین این آرزوها راعنوان نمایم:

باید امید داشت تا روزی مردم جهان به تمدن واقعی برسند و سازمان ملل شان شورای امنیتی داشته باشد که درآن حق وتو وجود نداشته باشد و بتوانند مسائل ومشکلات را با تفاهم با یکدیگر حل نمایند.

امید است که امروز هم دنیای غرب بتواند مشکلاتی نظیر مسآله اسرائیل و فلسطین را مسالمت جویانه حل نماید و جلوی این خونریزی ها و ویرانی ها گرفته شود. امید است دنیای غرب، روسیه و چین بتوانند با هم کنار بیآیند. آنروز دنیای خوبی خواهیم داشت. درآن دوران است که شورای امنیت سازمان ملل قدرت این را خواهند داشت که اجازه ندهد دیکتاتورها بتوانند آزادی مردم کشورشان را با زور و ستم ازایشان بگیرند. حقوق بشر را رعایت ننمایند. زندان سیاسی برای آنهائیکه نظرات ایشان را درست نمیدانند داشته باشند. یا مانند ایران و عربستان سعودی زنان را شهروندان درجه دوم نمایند و بالاخره حکومت را به مردم واگذار نمایند.
من این آرزوهای قلبی خود را بصورت “دعا” نمی نویسم، تا دستی ازغیب برون آید و کاری بکند! بلکه آنها را بصورت آرزو مینویسم. آگر همه چنین آرزوهائی را در سر داشته باشند به دنیای بهتری میتوانیم امیدوار باشیم!
 

محسن قائم مقام – لس آنجلس
 ۲۵ ماه مه ۲۰۲۱ 

از: ایران امروز 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.