فیلم سخنان شجاعانه یک دانشجو و مفتضح‌کردن رئیسی در دانشگاه تهران؛عکس خمینی و خامنه‌ای را پایین بکشید

شنبه, ۱۵ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

در کلیپی که از جلسه حضور رئیسی در دانشگاه تهران منتشر شده است، یک دانشجو در حضور رئیسی پشت تریبون رفت؛ اما با وجودی‌که عوامل نهادهای حراست مانع از صحبت‌های او می‌شدند، در شروع گفت: «من دو تا شکوه دارم. من می‌گویم که اگر ما به امیر المومنین باور داریم، این عکس‌های امام (یعنی خمینی) و آقا (یعنی خامنه‌ای) را بکشید پایین؛ این کار شاه است.»

این دانشجو جمله معروف علی بن ابی طالب را به رئیسی یادآوری می‌کند که گفته است: «العدل اساس الملک؛ یعنی عدالت جزء پایه‌های مملکت‌داری است.» با آنکه نفرات حاضر در سالن دست‌چین شده و اغلب از عوامل بسیجی بودند، عده‌ای با کف زدن او را تشویق کردند. او در ادامه صحبت‌ خود گفت: «آقای رئیسی! نمی‌شود نظام عوض بشود، ولی در همان فرم‌های قبلی عکس شاه را جابجا بکنند و عکس امام را بزنند آن بالا.»

ابراهیم رئیسی که تحمل شنیدن این جملات تیز و گزنده از سوی آن دانشجو را نداشت، صحبت‌های او را قطع کرد و گفت:

«آقا! شاه طاغوت بود، امام حرف خدا را می‌زند؛ رهبری (خامنه‌ای) حرف خدا را می‌زند.»

آن دانشجو در پاسخ به رئیسی گفت: «اگر آنها حرف خدا را می‌زنند، پس حرف خدا را جای عکس آنها بزنیم.» رئیسی که در تناقض بزرگی به تله افتاده بود، از سر استیصال گفت: «خود اینها (منظور خمینی و خامنه‌ای است) جلوه‌ای از حرف خدا هستند.»

زمانی‌که بسیجی‌های حاضر در جلسه با شعار دادن حرف او را قطع می‌کردند، او رو به رئیسی کرد و گفت: «خوب حرف خدا می‌زند! بگذارید من حرفم را بزنم. من بر مبنای حرف امیرالمومنین نزد «رئیس عدلیه» از خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی شکایت می‌کنم و به حکم امیرالمومنین می‌خواهم در مجمع عمومی که مردم باشند، بسیجی‌ها هم باشند؛ ولی همانطور که در خیابان هستند. ۹۹درصد چادری ویک درصد غیر چادری نباشد، همانطور در خیابان جمهوری کنار بیت رهبری که رهبری پاسخگو باشد نسبت به مردم و به همه چیز شفاف باشد. اگر هم می‌گویند مسئولین پاسخگو باشند، خودش اولین پاسخگو باشد. »

او در پایان گفت:

«باور کنید حراست‌ها و علم سیاسی‌های شما …. مگر نه اینکه امیر المومنین حائل نمی‌گذاشت بین مردم، ….» در این نقطه حرف‌های او را قطع کردند و رئیسی وارد شد و گفت: «مگر آقای خامنه‌ای در ماه‌های رمضان شما دانشجویان پشت تریبون نمی‌روید و آقا به حرف‌های شما گوش نمی‌کند؟»

اما واقعیت این است که همه کسانی که در چنین جلساتی نزد خامنه‌ای پشت تریبون می‌روند از ده فیلتر عبور داده شده‌اند و از رده‌ خودی‌ها هستند. در یک مورد که یک شاعر اهل ورامین (حسین جنتی) که در جلسات خامنه‌ای هم شعرخوانی کرده، اشعاری را در لفافه مطرح کرد که به مذاق حاکمیت خوش نیامد، پس از شعرخوانی در دانشگاه اصفهان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد و سر از کنج زندان در آورد.

سطح اعترضات دانشجویان در روز دانشجو تا آنجا بود که برخی از رسانه‌های رسمی نیز به آن اعتراف کرده و نوشتند که «از صبح برگزاری این مراسم جمعی از دانشجویان جریان موسوم به چپ دانشگاه تهران با برگزاری تجمعات پراکنده‌ و سر دادن شعارهای ساختارشکنانه، سعی کردند فضای دانشگاه را ملتهب کنند.

این دانشجویان که از شب گذشته اقدام به انتشار فراخوان برای برگزاری تجمع کرده بودند، امروز با سردادن شعارهایی همچون «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» و «فقر کشتار گرانی، مردم شدند قربانی» در محوطه دانشگاه به حرکت درآمدند. تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن شعارهایی همچون «طعم شیرین عدالت؛ یک قرن حبس برای دانشجویان»، « بیکاری، بیکاری؛ حجاب زن اجباری» و… نوشته شده بود.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.