واکنش‌‌ها به مناظره؛ “از کوزه همان برون تراود که در اوست”

یکشنبه, 16ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

کیفیت برنامه ‌و شیوه مجادله هفت کاندیدا، بحث محوری کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. شماری ابراز تاسف کرده‌اند که چنین کسانی معرف جامعه ایران باشند. حامیان رئیسی مشغول هم‌رسانی تصویر مدرک دانشگاهی او هستند.    

Iran TV Duell

ادبیات غیربهداشتی و متلک‌های سنگینی که در مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات رد و بدل شد، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب وسیعی داشته است. اظهارنظرها عموما در باره ارزیابی شخصیت، سطح استدلال و فقدان کاریزمای شرکت‌کنندگان است، یا تمجید و تقبیح مهرعلیزاده و سخنی که در باره سواد رئیسی گفت. 

پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس، مناظره را یک “مشاجره سخیف” خوانده و از تقلیل سطح جامعه به ریاست جمهوری یکی از کاندیداها ابراز تاسف کرده است. او نوشت که بازنده بزرگ مناظره مردم ایران بودند.

نفیسه آزاد، پژوهشگر جامعه‌شناسی شهری نوشت: «صحنه نمایش بضاعتِ کارگردان است نه لیاقتِ تماشاچیان.»

 در حالی که گروهی از هواداران رئیسی سرگرم همرسانی تصویر مدرک دانشگاهی او هستند، تعداد دیگری عنوان کرده‌اند که خامنه‌ای نیز بیش از هشت کلاس درس نخوانده است. چند نفر هم حرف مهرعلیزاده به رئیسی را به چالش کشیده و گفته‌اند آیا او جرات دارد سواد خامنه‌ای را یادآوری کند و بپرسد آیا با این سطح تحصیلات، صلاحیت اداره کشور را دارد؟

شماری نوشته‌اند که تحقیر رئیسی، به ضد خود تبدیل خواهد شد و حامیان او را متحدتر می‌کند. حسن اسدی زیدآبادی روزنامه‌نگار و پژوهشگر حقوق بشر و بین‌الملل می‌گوید حرف مهرعلیزاده به رئیسی حاصلی جز مظلوم شدن او ندارد. او در نقد مهرعلیزاده نوشت: «نمی‌توونم این رو نگم… جلیلی یا رئیسی من را خشمگین نمی‌کنند چون همینی هستند که بوده‌اند ولی مهرعلیزاده کاملا روی اعصاب من است. کاملا فیک. عروسک نمایشنامه با حرف‌هیی که به دهانش نمی‌اید. به هر چیزی نوک می‌زند. خاتمی، شهریار، پز مدرک…»

بی‌توجهی کاندیداها به موضوع کرونا یا سیاست خارجی نیز مورد توجه کاربران بوده است. امیر رشیدی، کارشناس امنیت اینترنت نوشت: «بیشتر از ۸۰هزار نفر از کرونا در ایران کشته شدند و این عدد اونقدر برای نامزدها بزرگ نبود که یک خط فقط یک خط برنامه بدهند برای کرونا.»

او در باره مدعای رئیسی که از دو میلیون فالوئر در توییتر حرف زد، نموداری ارائه داده که نشان می‌دهد شبکه ارتباطی او دامنه‌دار نیست.

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی و روزنامه‌نگار توییت کرد: «رد صلاحیت همیشه بوده. در عین حال از میان تایید شدگان فردی پیدا می‌شد که بشود به او رای داد. ولی این بار این روزنه را هم بستند. معلوم نیست چطور این گزینه‌ها تایید شده‌اند. آیا اینها معرف جامعه ایران هستند؟» او در توییت بعدی نوشت: «انتظار بهتر داشتن توقع بیهوده‌ای است از کوزه همان برون تراود که در اوست.»

عبدی هم مانند تنی چند از کاربران شبکه‌های اجتماعی این پرسش را مطرح کرده که چرا کاندیداها در باره مذاکرات وین حرفی نزدند.

تعداد زیادی از کاربران توییتر به ارزیابی شرکت‌کنندگان پرداخته‌اند. بسیاری، همتی و مهرعلیزاده  را “پدیده‌” و قاضی‌زاده هاشمی و جلیلی را “نخودی” نامیده‌اند. بعضی در باره چهره متفاوت محسن رضایی شوخی کرده و از جمله نوشته‌اند که “به دلیل تزریق بوتاکس” بود که بغض کرد اما نتوانست گریه کند.

کاربری مناظره را به بازی ۲-۱-۴ تشبیه کرده و نوشته است: «محسن یه نفری اتک می‌زد.»

احسان عبدل تبریزی، پژوهشگر تاریخ و زندانی سیاسی سابق در توصیف فضای مناظره نوشت: «یکی از برداشت‌های من از اولین مناظره این بود که بیشتر از نیمی از کاندیداها از پرت و پلا شروع می‌کردند و به هارت و پورت می‌رسیدند.»

هواداران رئیسی و کاندیداهای اصولگرا، عمدتا به همتی و مهرعلیزاده تحت عنوان “بی‌اخلاق‌ترین” کاندیداها تاخته‌اند. شماری نیز ترکی حرف زدن این دو برای جلب آرای آذری زبان‌ها و جنبه نمایشی امر را دست انداخته‌اند. تعدادی از کاربران ترک زبان از هر دو اعلام برائت کرده‌اند.

کاربری نوشته است: «نتیجه نیمه اول: جبهه انقلاب: پنج، جبهه اصلاحات: بوق.»

چند نفر نیز متلک مهرعلیزاده به رئیسی را به خودش برگردانده و مشاغل و مقام‌های مختلف او را فهرست کرده‌اند.

تعدادی هم در استقبال از کنایه زاکانی به همتی گفته‌اند بهتر است او نوبل شیمی‌اش را بگیرد و از ادامه کار انصراف بدهد. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.