اجرای حکم اعدام یک متهم به جرائم موادمخدر در زندان شیروان

چهارشنبه, ۱۹ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا 

روز یکشنبه ۹ خردادماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان شیروان واقع در استان خراسان شمالی به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه، ۹ خردادماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی در زندان شیروان واقع در استان خراسان شمالی به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که پیشتر با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، شاهین میرخانی، فرزند رسول، حدودا ۴۰ ساله عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «شاهین میرخانی به اتهام حمل ۴۲۰ کیلوگرم ماده محرک شیشه به اعدام محکوم شده بود و روز یک‌شنبه در محوطه حیاط پشتی زندان شیروان که محوطه اعدام در آن قرار دارد، اعدام شد».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.