انتقال دو زندانی سیاسی از بند زندانیان جرایم خشن

یکشنبه, 23ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن
محمد ترکمانی (سمت راست)، حسین هاشمی (سمت چپ)، زندانیان سیاسی
محمد ترکمانی (سمت راست)، حسین هاشمی (سمت چپ)، زندانیان سیاسی
 

حسین هاشمی و محمد ترکمانی، دو زندانی آبان ۹۸، که در پی انتقال به بند زندانیان جرایم خشن دست به اعتصاب غذا زده بودند، پس از انتقال به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به اعتصاب خود پایان دادند.

آقای هاشمی روز یک‌شنبه، ۲۲ خرداد طی یادداشتی ضمن اعلام این خبر نوشت:« برای من امروز میله‌های سرد تیپ دو و حضور زندانیان سیاسی در کنارم مامنی است که در آن احساس آرامش می‌کنم و دیگر خبری از استشمام مرگ در آن نمی‌بینم.»

حسین هاشمی و محمد ترکمانی به ترتیب در روزهای ۱۱ و ۱۲ خرداد در پی انتقال به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ که محل نگهداری زندانیان جرائم خشن است، دست به اعتصاب زده بودند.

آقای هاشمی پس از انتقال، از سوی زندانیان این بند مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

این زندانی سیاسی بابت اتهامات «اهانت به مقدسات و اخلال در نظم و آسایش عمومی» به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و بابت مجازات تکمیلی به رونویسی از کتاب‌های «سه دقیقه در قیامت، گناه‌شناسی» و «۵۳ سال عصر پهلوی به روایت دربار» و همچنین شست‌وشوی میت به مدت یک ماه روزی چهار ساعت در بهشت زهرا محکوم شد.

حکم او عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد و آقای هاشمی، شهریور ۹۹ جهت اجرای حکم حبس احضار و راهی زندان شد.

حسین هاشمی روز ۳۱ اردیبهشت در نامه‌ای به تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) پرداخته بود.

او در بخشی از نامه خود با انتقاد از عدم رعایت طرح طبقه‌بندی زندانیان گفته بود: «ما را در بدترین شرایط زیستی» که «جای مناسبی برای نگهداری حیوانات نیست»، نگهداری می‌کنند.

محمد ترکمانی دیگر زندانی سیاسی نیز که بابت اتهاماتی چون توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری و مقدسات، هم‌چنین اتهام تبلیغ علیه نظام به پنج سال زندان محکوم شده بود، بهمن ۹۹ برای تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

انتقال زندانیان سیاسی و مدنی به بخش زندانیان خطرناک، از جمله مواردی است که برای تنبیه و افزایش فشار بر این افراد در زندان‌های ایران صورت می‌گیرد.

پیشتر نیز برخی زندانیان سیاسی و مدنی دیگر ازجمله آرش صادقی در نامه‌هایی از این موضوع و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی زندانیان انتقاد کرده بودند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.