وضعیت سلامت حسین سپنتا در زندان عادل آباد شیراز بحرانی است

دوشنبه, 24ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- وضعیت سلامت حسین سپنتا زندانی سیاسی بیماری که در حال حاضر  هشتمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کند بحرانی است.

این زندانی سیاسی به یک اختلال مزمن و پیش‌رونده‌ نخاعی  مبتلاست و از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

خبرگزاری هرانا به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده است که  علیرغم وخامت حال این زندانی سیاسی تاکنون ۸ درخواست آزادی مشروط او با مخالفت مقامات قضایی مواجه شده است.

این منبع مطلع گفته است: « حسین سپنتا دارای یک کیست نخاعی است. وضعیت جسمی‌اش اسفناک است اما با این‌حال نه تنها ۸ بار با درخواست آزادی مشروط او مخالفت شده که از اعزام به مرخصی نیز محروم مانده است.»

به گفته این منبع آگاه این زندانی سیاسی دچار کاهش وزن شدید شده و توانایی راه رفتن را نیز از دست داده است: « حسین سپنتا توان انجام کارهای روزمره را ندارد و امورات شخصی از جمله شست‌و‌شو و رفتن به سرویس بهداشتی را هم با کمک هم بندی‌های‌ش انجام می‌شود. او نیازمند قرص‌های مسکن قوی است که با هزینه خانواده‌اش تهیه می‌شوند، پدر ایشان بازنشسته ارتش است و برای تامین این هزینه‌های گزاف با مشکل مواجه می‌شود.»

این منبع مطلع در گفتگو با خبرگزاری هرانا تایید کرده است که سال گذشته حسین سپنتا دچار سکته شده و و هفته در بیمارستان بستری بوده است. ازدیبهشت سال جاری نیز به مدت ۲۰ روز در بیمارستان بستری بوده و مجددا به زندان بازگردانده شده است.

این زندانی سیاسی در سال ۹۷ دست به اعتصاب غذا زد  و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شد. 

سازمان عفو بین‌الملل سال ۱۳۹۹ با انتشار بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری در خصوص وضعیت این زندانی سیاسی شده و تصریح کرده بود حسین سپنتا از دردهای شدید، بی‌حسی، عدم تعادل، اختلال حرکتی، دشواری در بلع و ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع رنج می‌برد.

پزشکی قانونی پیشتر شرایط گذراندن حبس این زندانی سیاسی را به فراهم کردن شرایطی همچون رعایت اصول و موازین ‌بهداشتی، استفاده از عصا هنگام راه رفتن، پرهیز از هرگونه فعالیت، کمک حمایتی سایرین جهت راه رفتن و انجام اموری که نیاز به ایستادن دارد، ویزیت دوره‌ای متخصص و مصرف منظم داروها مشروط کرده بود. شرایطی که به هیچ‌وجه تاکنون فراهم نبوده است.

حسین سپنتا مسلمان‌زاده ایرانی است که به دین زرتشت گرویده و به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام جمهوری اسلامی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.