در پی تیراندازی نیروهای نظامی؛ مرگ کولبر مصدوم در بیمارستان کرمانشاه

شنبه, 29ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن


عکسی که از بصیر احمدزاده، کولبر پاوه‌ای پس از زخمی شدن منتشر شده است
خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۲۸ خردادماه، کولبر زخمی به دلیل شدت جراحات وارده در یکی از بیمارستان‌های کرمانشاه جان باخت. این کولبر روز دوشنبه ۲۴ خردادماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود به شدت زخمی شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز جمعه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰، یک کولبر در پی شدت جراحات وارده در بیمارستان طالقانی کرمانشاه، جان باخت.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر بصیر احمدزاده، اهل روستای دشه از توابع شهرستان پاوه عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: تاکنون جنازه این کولبر به خانواده‌اش تحویل داده نشده و شورای تأمین استان به خانواده آقای احمدزاده اعلام کرده که پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا خبر فوت فرزندشان را اعلام کنند.

بصیر احمدزاده، روز دوشنبه ۲۴ خردادماه، به همراه برادرش بشیر احمدزاده بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی نوسود، از ناحیه سر به شدت زخمی شده بود.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باخت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.