هشدار عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه : دریاچه عقب‌گرد کند، خسارت زیادی متحمل خواهیم شد

شنبه, ۲۹ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، نسبت به خسارت و پیامد عقبگرد برنامه احیای دریاچه ارومیه، درصورت تداوم کاهش بارش و عدم پرداخت حقابله هشدار داد.

تجریشی گفت که چنانچه شرایط دریاچه ارومیه عقبگرد داشته باشد، خسارت زیادی درپی خواهد داشت و طوفان‌های گرد و خاک سبب خواهد شد تا روستاهای غربی کشور از سکنه خالی شود.

ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه وزارت نیرو طی سال‌جاری در پرداخت حقابه دریاچه ارومیه کوتاهی کرده است، گفت: امسال بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بین ۲۰ تا ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است و حدود ۶۵ درصد حقابه دریاچه ارومیه نیز اختصاص نیافته است.

بنابر اعلام ستاد احیای دریاچه ارومیه درحال‌ حاضر تراز این دریاچه یک هزار و ۲۷۱ متر و ۲۵ سانتی‌متر است، سطح آب آن سه هزار و ۴۰۵ کیلومتر مربع است.

در سال‌جاری علاوه بر تراز و سطح آب دریاچه ارومیه، حجم آب دریاچه نیز نسبت به سال گذشته با کاهش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعبی از ۶ میلیارد متر مکعب به ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

مسعود تجریشی تاکید کرد که روند کاهشی تراز و سطح آب دریاچه ارومیه ناشی از کاهش بارش‌ها و عدم پرداخت حقابه این دریاچه است، افزود که ما هنوز نتوانسته‌ایم در زمینه مدیریت منابع آب، محیط زیست را در اولویت قرار دهیم.
ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.