وزیر کار: اقتصاد زمینگیر ایران ناشی از نبود مدیریت صحیح بر درآمدها و نحوۀ هزینه کردن آنها بوده است

شنبه, 9ام شهریور, 1392
اندازه قلم متن

varshekastegi-eghtesadi

علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، گفته است برغم درآمدهای بی سابقۀ ارزی ایران طی سال های گذشته، رشد اقتصادی کشور هم اکنون منفی است.

وزیر کار با اشاره به شعار انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ گفته است که رییس جمهوری قبلی ایران با واردات گسترده انواع کالاها از جمله سیب شیلی و انگور مصر پول نفت را سر سفره های مردم آورد. او همچنین گفته است که رشد منفی اقتصاد و افزایش تورم را نمی توان تنها به تحریم ها نسبت داد. زیرا بخش اعظم مشکلات کنونی اقتصاد ایران ناشی از نبود مدیریت صحیح بر درآمدها و نحوۀ هزینه کردن آنهاست.

علی ربیعی افزوده است : برغم سپری شدن نیمی از سال جاری بخش اعظم درآمدهای دولت محقق نشده است و به نظر می رسد که تا پایان سال نیز وضع به همین منوال باشد. وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به کسری شدید بودجۀ سال جاری افزوده است که قانون بودجۀ سال ۱۳۹۲ نیازمند اصلاح است و اینکه اساساً با این بودجه نمی توان در کشور کار و شغل ایجاد کرد. با این سخن علی ربیعی اعتراف کرده است که در سال جاری نیز اقتصاد کشور شاهد رشد و رونق کسب و کار و به تبع ایجاد شغل نخواهد بود.

وی در جای دیگری از سخنانش با اشاره به نبود زیرساخت های رشد و اشتغالزایی در استان سیستان و بلوچستان افزوده است که نرخ بیکاری در این استان بالای سی درصد و بیکاران جوان آن نیز بیش از هر استان دیگر کشور است.

در روزهای گذشته وزیر اقتصاد دولت یازدهم، علی طیب نیا، هشدار داد که کشور با سونامی بیکاری هشت و نیم میلیون نفری روبرو است، هر چند ناظران آگاه معتقدند که شمار بیکاران کشور هم اکنون از مرز دوازده میلیون نفر یعنی ۵۰ درصد نیز گذشته است.

وزیر اقتصاد همچنین رقم کسری بودجۀ سال جاری را ۷۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و افزوده بود که دولت روحانی قصد دارد یارانه های دو دهک درآمدی را که شامل پانزده میلیون نفر از جمعیت کشور می شود حذف کند تا به این ترتیب به میزان هشت هزار میلیارد و ششصد میلیون تومان صرفه جویی کند. گفتنی است که دولت محمود احمدی نژاد با هشتصد میلیارد دلار درآمد نفتی بی سابقه اقتصاد ایران را به وضعیت کنونی اش دچار کرد، هر چند رهبر جمهوری اسلامی ایران، علی خامنه ای، علناً اعلام کرد که دیدگاه ها و عملکرد اقتصادی احمدی نژاد به مراتب به نظرات او نزدیکتر است.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.