تجمع فعالان محیط زیست در خوزستان در اعتراض به سیاست‌های مخرب در قبال تالاب هورالعظیم

شنبه, 12ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

گروهی از فعالان محیط زیست خوزستان روز شنبه با برپایی تجمع، نسبت به سیاست‌های مخرب وزارت نیرو که باعث خشک شدن تالاب هورالعظیم و مرگ آبزیان این تالاب شده است اعتراض کردند.

این فعالان که در برابر سازمان آب و برق استان، به عنوان نماینده وزارت نیرو، تجمع کرده بودند خواهان رهاسازی حق‌آبه هورالعظیم و پایان سیاست‌های مخرب در حوزه منابع آبی شدند.

بر روی پلاکاردهایی که در دست معترضان بود از جمله نوشته‌های «تالاب‌های خوزستان تشنه‌اند» و «پرندگان مهاجر مهمان تالاب‌های ما هستند» دیده می‌شد.

بر اساس ویدیوهای دریافتی، یکی از فعالان حاضر در این تجمع با محکوم کردن سهل‌انگاری وزارت نیرو می‌گوید تالاب هورالعظیم ریه تنفسی منطقه بود اما بر اثر عدم تامین حق‌آبه این تالاب، میلیون‌ها قطعه ماهی از بین رفتند، طوفان‌های عظیم ریزگرد پدیدار شد و معیشت مردم حاشیه تالاب نیز شدیدا تحت تاثیر قرار گرفت.

همزمان مجتبی یوسفی، نماینده اهواز در مجلس، نیز علت مرگ ماهیان و تشنگی گاومیش‌ها در تالاب هورالعظیم را عدم تامین حق‌آبه و واریز نشدن آب به این تالاب ذکر کرد و گفت سازمان حفاظت محیط زیست هیچ کاری در این باره نکرده است.

یک روز پیشتر محمدجواد اشرفی،‌ مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، خشک شدن تالاب‌ها را «اتفاقی طبیعی» خوانده و گفته بود این رویداد به عنوان چرخه‌ای از زندگی تالاب‌ها در تمام آب‌های جهان قابل قبول است.

فعالان محیط زیست و شماری از رسانه‌ها از چند هفته پیش نسبت به کم‌آبی شدید تالاب هورالعظیم هشدار داده و گفته بودند این بی‌آبی باعث مرگ بسیاری از جانداران در این تالاب شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.