دستکم ۲ زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

دوشنبه, 14ام تیر, 1400
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه ۱۴ تیرماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان زاهدان به اجرا درآمد. همچنین هفته گذشته حکم اعدام یک زندانی دیگر با همین اتهام، در این زندان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۱۴ تیرماه، یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد.

هویت این شهروند “ادریس گرگیج، با اتهام قتل” توسط هرانا احراز شده است. همچنین روز شنبه ۵ تیرماه حکم اعدام یک زندانی دیگر در این زندان اجرا شد. هویت وی “هاشم ترابی، ۳۳ ساله، با اتهام قتل” توسط هرانا احراز شده است.

هاشم ترابی از حدود ۷ سال قبل در زندان زاهدان در حال تحمل حبس بود.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.