گزارشگران بدون مرز نام آیت‌الله خامنه‌ای را در میان «درندگان آزادی رسانه‌ها» قرار داد

سه شنبه, 15ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

گزارشگران بدون مرز در گزارش سال ۲۰۲۱ خود، آیت‌الله علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی را در زمره «درندگان آزادی رسانه‌ها» در جهان قرار داده و نام دو زن و یک اروپایی را نیز به فهرست خود افزوده است.

گزارشگران بدون مرز که خبرنگاری و خبررسانی را بهترین واکسن علیه انتشار اطلاعات غلط میداند در گزارش سالانه خود که وضعیت روزنامه‌نگاران را در ۱۸۰ کشور مورد مطالعه قرار داده است می‌گوید ۷۳ کشور،‌ بطور کامل یا به شدت، جلوی فعالیت اطلاع رسانی بی‌طرف را می‌گیرند.

بر اساس این گزارش،‌ ایران به  لحاظ سرکوب آزادی‌های رسانه‌ای و خبرنگاران در رتبه ۱۷۴ قرار دارد و با اشاره به روح‌الله زم به عنوان آخرین نمونه اعدام روزنامه‌نگاران در ایران آمده است که بنا به بانک اطلاعاتی گزارشگران بدون مرز، از لحاظ اعدام خبرنگاران در ۵۰ سال گذشته ایران کماکان در رده نخست قرار دارد.

روح‌الله زم ۴۷ ساله و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز (صدای مردم) با بیش از یک میلیون دنبال‌کننده که به فرانسه پناهنده شده بود، در عملیاتی از عراق به ایران منتقل شد و در ۲۲ آذر ۱۳۹۹ به دار آویخته شد.

این نهاد همچنین با اشاره به مرگ جمال خاشقجی بعنوان نمونه ای از رفتار وحشیانه عربستان سعودی،‌ نام محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان را به فهرست خود اضافه کرده و معتقد است بن سلمان به هیچ عنوان آزادی رسانه‌ را تحمل نمی‌کند.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل و ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان از دیگر افراد جدیدی هستند که سیاست آنها در زمینه آزادی رسانه‌ها مورد انتقاد قرار گرفته‌او به این فهرست افزوده شده اند.

همچنین گزارشگران بدون مرز، کَری لم، را عروسک رئیس جمهوری چین در هنگ کنگ خوانده و او را به همراه شیخ حسینه، نخست وزیر ۱۲ سال گذشته بنگلادش را که زمینه محاکمه ۷۰ ژورنالیست و وبلاگ نویس را فراهم کرد، بعنوان «درندگان آزادی» نامیده است.

این نهاد پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که ۸۶۰ خبرنگار و شهروند-خبرنگار از زمان انقلاب تا سال ۲۰۰۹ در ایران تحت پیگرد قضایی قرار گرفته و دستگیر و زندانی شدند و در برخی موارد، نیز اعدام شدند.
صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.