اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان های مشهد و مراغه ، رهایی یک متهم از چوبه دار و صدور حکم اعدام برای یک متهم

سه شنبه, 15ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

 

صدور یک حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران از بابت اتهام محاربه با حکم دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد. همچنین یک زندانی در شهرستان تنکابن که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، یک متهم در تهران از بابت اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، اواخر اردیبهشت سال ٩۶ رسیدگی به این پرونده از سوی کارآگاهان پایگاه ششم پلیس پایتخت کلید خورد. مأموران در جریان چند زورگیری خشن در تهران قرار گرفتند. در این پرونده زورگیران به بهانه پرسیدن آدرس به سوژه‌هایشان نزدیک می‌شدند. آنها پس از ضرب و شتم با گذاشتن چاقو روی گردن مالباختگان پول و طلاهایشان را سرقت می‌کردند.

یکی از مالباختگان در جریان تحقیقات به پلیس گفت: «داشتم دخترم را از مهد کودک به خانه می‌بردم. وقتی به خانه رسیدیم درست جلوی در ناگهان مردی دستش را روی در گذاشت. مرا به داخل راهرو هل داد و بعد چاقو را روی گردنم قرار داد. دخترم گریه می‌کرد و ترسیده بود. او با دست دیگرش دهان دخترم را هم گرفت. بعد هم طلاهایم را برد و با موتورسیکلتی که در نزدیکی خانه‌مان توقف کرده بود فرار کرد.» در میان مالباختگان زنان سالخورده‌ای هم بودند.

به ‌دنبال این گزارشات کارآگاهان تحقیقات ویژه خود را آغاز کردند. آنها به بازبینی دوربین‌های مداربسته اطراف محل‌های سرقت پرداختند و صحنه زورگیری‌ها که ضبط شده بود را پیدا کردند. با به‌ دست آمدن تصویر متهمان، کارآگاهان به سراغ آلبوم مجرمان سابقه‌دار اداره آگاهی رفتند. آنها موفق شدند هویت این زورگیران را شناسایی کنند. با شناسایی متهمان، آنها در یک عملیات دستگیر شدند.

متهمان وقتی تحت بازجویی قرار گرفتند، به زورگیری‌های خشن خود اعتراف کردند. سردسته باند که پسری بیست‌ و شش ساله بود، در بازجویی‌ها مدعی شد که از سه سال قبل به مواد مخدر روی آورده و فرزند طلاق است.

او به مأموران پلیس گفت: «از یک سال و نیم پیش سرقت‌هایمان را شروع کردیم. معمولا در خیابان‌های خلوت آن هم در شرق تهران پرسه می‌زدیم. دو موتورسیکلت داشتیم که هر کدام دو سرنشین داشتند. وقتی یک زن تنها را در خیابان می‌دیدیم، به او نزدیک می‌شدیم، من از موتورسیکلت پیاده می‌شدم و به بهانه پرسیدن آدرس به او حمله می‌کردم. با گذاشتن چاقو روی گردنش طلاها را سرقت می‌کردیم و از محل متواری می‌شدیم. معمولا هفته‌ای یک بار این کار را انجام می‌دادیم.»

با اعتراف متهم پرونده از دادسرای سرقت به دادگاه انقلاب رفت. درنهایت با حکم قاضی سردسته گروه به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

رهایی از اعدام یک زندانی در تنکابن

به گزارش رکنا، یک زندانی محکوم به اعدام در تنکابن با بخشش اولیای دم از اعدام نجات یافت.

رئیس شورای حل اختلاف مازندران گفت: محکوم پرونده از تیرماه سال ۹۶ از بابت اتهام قتل عمد توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی نشتارود به زندان تنکابن معرفی شد که پس از رسیدگی و سیر قضایی پرونده، حکم اعدام وی صادر شد.

اسماعیل نژاد افزود: با تلاش‌های بی وقفه اعضای شورای حل اختلاف شعبه ۹ مستقر در زندان تنکابن، رضایت از اولیا دم مقتول در خصوص محکوم به اعدام در زندان تنکابن اخذ شد.

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان مراغه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۴ تیرماه، حکم دو زندانی ۲۳ و ۲۵ ساله در زندان مراغه به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۰، دو زندانی در زندان مراغه اعدام شدند.

هویت این زندانیان که پیشتر از بابت اتهام لواط به عنف به اعدام محکوم شده بودند، فرهاد نجفی ۲۵ ساله و علی احمدی ۲۳ ساله توسط هرانا احراز شده است.

اجرای حکم این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

 

مرد هفتاد ساله در زندان مشهد اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۹ تیرماه، حکم یک زندانی ۷۰ ساله که پیشتر از بابت اتهام قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود، پس از ۹ سال در زندان مشهد به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، روز چهارشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، بامداد ۶ خرداد سال ۹۱، پیرمردی حدودا ۶۰ ساله همسر ۳۸ ساله اش را با ضربات متعدد چاقو در خیابان هاشمیه مشهد به شدت زخمی کرد. اهالی محل متوجه ماجرا شدند و دقایقی بعد پیکر این زن درحالی توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان فارابی مشهد انتقال یافت که او بر اثر شدت خون‌ریزی بیهوش شده بود و آثار ضربات عمیق چاقو بر پشت سر وی دیده می شد. تلاش کادر درمان برای نجات این زن جوان به نتیجه نرسید و او بر اثر شدت عوارض ناشی از اصابت چاقو جان سپرد.

پس از بررسی های مقدماتی مشخص شد که متهم به قتل ابتدا از پشت سر ۴ ضربه با تیغه چاقو بر پیکر زن جوان وارد کرده و سپس ضربات دیگر را به نقاط مختلف بدن وی زده است. همچنین مشخص شد که متهم با خودروی پژو ۴۰۵ نقره ای رنگ به محل وقوع قتل آمده بود.

بدنبال کشف این خودرو با شیشه شکسته مقابل یک منزل مسکونی در مشهد، مشخص شد که برادر مالک خودرو متهم اصلی این رویداد است بنابراین برخی از نزدیکان وی با صدور دستوری توسط قاضی شاکر به اتهام فراری دادن متهم به قتل، بازداشت شدند و بدین ترتیب پیگیری این پرونده جنایی به گروهی از کارآگاهان اداره جنایی آگاهی سپرده شد تا این که چندین ماه بعد از این ماجرا، در نهایت متهم اصلی پرونده که سرهنگ بازنشسته راهنمایی و رانندگی بود شناسایی و بازداشت شد.

با تکمیل تحقیقات و بازسازی صحنه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، کیفرخواست این پرونده جنایی صادر شد و در شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت. با تشکیل جلسات دادگاه اولیای دم «الف-الف» تقاضای اعدام کردند و متهم نیز اتهام قتل را پذیرفت.

بدین ترتیب قضات دادگاه رای به اعدام متهم دادند؛ رای صادرشده توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک، مورد اعتراض متهم قرار گرفت و این پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور ارسال و این حکم توسط قضات دیوان نیز تایید شد.

با قطعی شدن حکم صادر شده، پرونده این مرد ۷۰ ساله به مرحله اجرا در آمد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.