زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه

پنجشنبه, 17ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۱۵ تیرماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، روز سه‌شنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰، در پی تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی هەنگەژاڵ از توابع شهرستان بانه، یک کولبر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر محمد بهرامی اهل روستای باغچله از توابع شهرستان سقز عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، این کولبران از فاصله نزدیک هدف شلیک قرار گرفته‌اند و کولبر مصدوم جهت مداوا به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی شهر بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.