رابرت مالی: دولت ایالات متحده خواستار آزادی تمامی زندانیان آمریکایی در ایران است

دوشنبه, 21ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

باقر و سیامک نمازی، دو شهروند ایرانی-آمریکایی، در پاییز ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم (آمریکا) به ده سال زندان محکوم شدند

باقر و سیامک نمازی، دو شهروند ایرانی-آمریکایی، در پاییز ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم (آمریکا) به ده سال زندان محکوم شدند DR

طبق گزارش روز جمعه نهم ژوئیه/۱۸ تیر شبکه خبری ان‌بی‌سی رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران گفت، واشنگتن در گفت‌گو با تهران خواستار آزادی همه زندانیان آمریکایی در ایران است و به آزادی تنها تعدادی از آنها رضایت نخواهد داد.

وی تاکید کرد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده بر آزادی همه شهروندان آمریکایی که به طور ناعادلانه در ایران زندانی هستند اصرار دارد. رابرت مالی افزود، دولت جو بایدن “توافق ناقص” درباره آزادی شهروندان زندانی خود در ایران را نخواهد پذیرفت.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران که در یک نشست مجازی روز سه‌شنبه (۶ ژوئیه) با شماری از زندانیان سابق این کشور در ایران و خانواده‌های شهروندان آمریکایی که هم اکنون در ایران زندانی هستند، صحبت می‌کرد، بر بازگشت همه آن‌ها به خانه تاکید کرد.   

رابرت مالی در اظهارات روز سه‌شنبه خود افزود، دولت جو بایدن نمی‌خواهد که توافق سال ۲۰۱۶ در مورد شهروندان آمریکایی زندانی در ایران تکرار شود. وی مبادله زندانیان میان دو کشور در سال ۲۰۱۶ را برای خانواده‌های دو تابیعتی‌های که همچنان در ایران زندانی هستند، رنج‌آور خواند.  

پنج تن از شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی بودند در ژانویه ۲۰۱۶ و همزمان با روز اجرایی شدن توافق برجام مبادله شدند. با این وجود، این توافق شامل حال تمام زندانیان ایرانی-آمریکایی، از جمله  سیامک نمازی در ایران نشد.  در حال حاضر دست‌کم چهار ایرانی-آمریکایی؛ سیامک نمازی، باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی در ایران زندانی هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.