زندان عادل آباد شیراز؛ افزایش تعداد اعدام شدگان یک شنبه به دو تن و رهایی از اعدام یک زندانی در جیرفت

سه شنبه, 22ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

زندان عادل آباد شیراز؛ افزایش تعداد اعدام شدگان امروز به دو تن

خبرگزاری هرانا –یکشنبه ۲۰ تیر، حکم یک زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی شیراز به اجرا در آمد. با احتساب این زندانی شمار زندانیان اعدام شده امروز در این زندان به ۲ تن رسیده است. بعلاوه یکشنبه هفته گذشته ۱۳ تیرماه، دو زندانی دیگر نیز از بابت اتهام قتل در این زندان اعدام شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰، تعداد اعدام شدگان زندان عادل آباد شیراز به دو تن افزایش یافت.

طی روز جاری، هرانا در گزارشی از اجرای حکم اعدام یکی از این زندانیان با هویت محمدحسن طاهری حقیقی، در این زندان خبر داده است.

هویت دومین زندانی که پیشتر بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، حسین نعمتی، حدودا ۳۵ ساله عنوان شده است.

آقای نعمتی از سال ۹۶ در زندان عادل آباد شیراز بسر می‌برد.

همچنین روز یک شنبه ۱۳ تیرماه، دو زندانی دیگر در این زندان پای چوبه دار رفته و حکم آنها به اجرا در آمده است. در این گزارش هویت یکی از این زندانیان که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، بدون ذکر نام کوچک “جهانی” عنوان شده است.

اجرای حکم این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

رهایی از اعدام یک زندانی در جیرفت

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در شهرستان جیرفت واقع در استان کرمان که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، در پی بخشش اولیای دم، یک زندانی در شهرستان جیرفت واقع در استان کرمان از اعدام نجات یافت.

رئیس اداره زندان جیرفت در این خصوص گفت: این زندانی در مهرماه سال ۱۳۹۸، در یکی از روستا‌های شهرستان جیرفت به علت اختلافات خانوادگی با استفاده از سلاح گرم، مرتکب قتل برادر خود شده بود و قریب به ۲ سال در زندان جیرفت به سر می‌برد.

محمدرضا شریفی افزود: با تلاش شورای حل اختلاف و کمیته صلح و سازش زندان، اولیای دم مقتول شامل همسر و فرزندان، رضایت و گذشت خود را اعلام کرده و این فرد از اعدام رهایی یافت.

رئیس اداره زندان جیرفت تصریح کرد: با توجه به رضایت اولیای دم، حبس ناشی از جنبه عمومی جرم با تخفیف مجازات از ده سال به سه سال تقلیل یافت و طی برگزاری جلسه شورای طبقه بندی زندان با اشتغال به کار این زندانی موافقت شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.