دادگاهی در واشینگتن سه بانک ایرانی را در یک حمله تروریستی حماس مسئول دانست

جمعه, 25ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

در اقدامی کم‌سابقه، دادگاهی در واشینگتن، سوریه، سپاه پاسداران و سه بانک ایران را در حمله تروریستی حماس که منجر به کشته شدن یک زوج آمریکایی شد، مسئول دانست.

بر اساس حکم دادگاهی در واشینگتن که روز دوشنبه صادر شد، نیروی قدس سپاه پاسداران و همچنین بانک‌های مرکزی، ملی و صادرات به دلیل حمایت‌های مختلف از گروه حماس که عامل این حمله بود مسئولیت دارند.

شاکیان در شکایتشان اعلام کردند حماس بر حمایت ایران و سوریه تکیه دارد. 

ایتام هنکین و نعما هنکین در اول اکتبر ۲۰۱۵ در حالی که با چهار فرزند خود در حال رانندگی در نزدیکی نابلس در کرانه غربی رود اردن بودند، به دست نیروهای حماس کشته شدند.

حماس ابتدا قصد گروگانگیری این زوج آمریکایی را داشت اما پس از مقاومت آنها، این پدر و مادر را در برابر چشم فرزندان چهار ماهه تا ۹ ساله آنان کشت.

دادگاه فدرال واشینگتن حکم خود را در جریان رسیدگی به دو شکایت خانواده مقتولان صادر کرده و قرار است میزان غرامتی که به آنان تعلق می‌گیرد بعدا تعیین شود. آنها در یکی از دو شکایت خود خواستار ۳۶۰ میلیون دلار شده‌اند.

بانک‌های مرکزی، ملی و صادرات ایران در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ مشمول تحریم‌های آمریکا به دلیل حمایت مالی از سپاه پاسداران شده بودند اما این نخستین بار است که این بانک‌ها مشخصا در یک اقدام تروریستی مسئول شناخته می‌شوند.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.