ممنوع کردن واردات واکسن های معتبر به چه قیمتی؟!

یکشنبه, 27ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان طی بازدید از چند مرکز واکسیناسیون تهران مدعی شده است مردم از وضعیت واکسیناسیون راضی هستند. وی گفته: «در این بازدید مقرر شد هم شیفت ها اضافه شود و هم تعداد ایستگاه هایی که واکسن را تزریق می کنند. خوشبختانه مردم اکثرا راضی هستند و امیدواریم در روزهای آتی هم سرعت واکسیناسیون را بالا ببریم و هم تعداد پایگاه ها را در سراسر کشور و به ویژه تهران افزایش دهیم.»

حال و روز این روزهای آقای نمکی و وزارت بهداشت و درمان از نحوه گفتار و توهین ها و فحاشی های او و یارانش مانند کیانوش جهانپور و علیرضا وهاب زاده مشخص است. او وقتی از رضایت اکثریت مردم ایران از نحوه واکسیناسیون سخن می گوید بسان کبکی می ماند که سرش را داخل برف کرده است. سعید نمکی بهتر است نیم نگاهی به رتبه پایین کشور ایران تنها در جدول واکسیناسیون کشورهای خاورمیانه و همسایه داشته باشد. به نظر می رسد وزیر بهداشت و درمان از آوارگی و خیابان گردی و خیابان خوابی مردم ایران در کشورهای ترکیه، ارمنستان و عراق و… برای دریافت واکسن اطلاع ندارد که اینگونه وانمود یا ادعا می کند که اکثریت مردم از نحوه واکسیناسیون راضی هستند. آقای نمکی چرا نعل وارونه می زنید؟ این از رضایت مردم از روند واکسیناسیون است که به هر دلیل که شده برای دریافت واکسن راهی کشور ارمنستان می شوند؟! حداقل وضعیت مردم در انتظار واکسن کرونا در ارمنستان را رصد کنید و بعد اینگونه سخن بر زبان جاری کنید.

نگرانی از تحمیل واکسن های ناشناخته و تاییدنشده به مردم نیز بر مشکلات موجود افزوده است. اخیرا برند و نوع واکسن های وارداتی به کشور اعلام نمی شود و اطلاعاتی از واکسن ها در دست نیست. این روزها محموله های واکسن های وارداتی در حالی یکی پس از دیگری ادعا می شود که به کشورمان وارد می شود که اطلاعات دقیقی از آن ها منتشر نمی شود. از طرفی وقتی واکسن معتبر و شناخته شده ای به نظر می رسد به تعداد جمعیت کشور وجود نداشته باشد چگونه می توان از افزایش شیفت مراکز واکسیناسیون در تهران و مراکز استان ها سخن به میان آورد؟ از سرنوشت واکسن های داخلی هم به دلیل مشکلاتی که در خط تولید آن ها ایجاد شده است خبر موثق و معتبری در دست نیست. واکسن های داخلی تاکنون به تولید صنعتی نرسیده اند و این در صورتی است که واکسن های داخلی که معلوم نیست چگونه و در کجا تولید شده اند و از چه مرجعی مجوز و تاییدیه دریافت کرده اند به استان های مرزی از جمله استان های سیستان و بلوچستان و بوشهر و هرمزگان ارسال می گردد. علیرغم عدم دریافت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی برای واکسن‌های سفارشی داخلی، بابک عشرتی، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران ۵٠ درصد واکسن‌های تزریقی آماده شده را تولید داخل معرفی کرده است. عشرتی در پاسخ به این سؤال که «مردم حق انتخاب از بین واکسن ایرانی و خارجی را دارند؟» ابراز کرده است: «خیر؛ تزریق واکسن کرونا و ایرانی یا وارداتی بودن آن، بستگی به موجودی هر مرکز دارد و اگر بخواهیم به مردم حق انتخاب نوع واکسن را بدهیم، این امر باعث بروز بی‌نظمی می‌شود؛ بنابراین سعی می‌کنیم در هر روز، تنها یک نوع واکسن را تزریق کنیم؛ به‌عنوان مثال اگر امروز در یک مرکز فقط واکسن‌های وارداتی را تزریق کنیم روز بعد، فقط واکسن ایرانی را تزریق می‌کنیم؛ یعنی توزیع واکسن یکنواخت است.» اما اظهارات او در حالی است که پیش تر فرید نجفی، معاون پژوهش وزارت بهداشت در نامه‌ای به سعید نمکی درباره صدور مجوز اضطراری برای تزریق واکسن‌های ایرانی در حالی که هنوز فاز سوم مطالعاتی آن به پایان نرسیده، تذکر داده بود. اینکه از فقدان آگاهی جامعه و جمعیت هدف دریافت کنندگان درخصوص نوع واکسن یا سلامت واکسن سوءاستفاده کرد و اعلام نمود مردم از روند واکسیناسیون راضی هستند، خلاف رویه قسم پزشکی در وزارت بهداشت و درمان است.

در تحولی دیگر؛ بیماری های روحی و عصبی در دوران کرونا افزایش یافته است. آقای نمکی! مردم ایران به خاطر ترس از کرونا دچار بیماری های روحی و روانی شده اند. بیماری های عصبی در کشور بیداد می کند. خشونت های خانگی منتهی به نزاع و درگیری و خودکشی و قتل تا ۱۰ برابر در دوران کرونا و مشکلات اقتصادی و معیشتی که برای مردم پیدا شده است افزایش یافته است. دختران و زنان ایرانی در حال قمه کشی و چاقوکشی روی همدیگر هستند. دختران و پسران نوجوان و جوانی در کوچه و خیابان و محیط های خانواده مشاهده شده اند که روز و شب نمی شناسند و از ترس و دلهره کرونا و فقدان برنامه ریزی مشخص واکسیناسیون در کشور عصبی و روانی شده اند و ترس و دلهره و اضطراب پیدا کرده اند، بعد به راحتی اعلام می کنید مراسمات و تجمعات در سطح کشور برگزار شود.

فراگیری دلتا در ایران فاجعه است. سرایت پذیری کرونا دلتا و جهش داخلی آن تحت عنوان دلتا پلاس ۱۰ برابر کرونای قبلی است و مثل برق و باد منتقل می شود. علائم دلتا کرونا شبیه سرماخوردگی است و شدت و سرایت آن بیش از گونه‌های قبلی است. دقت تست‌های پی سی آر هم برای تشخیص ویروس کفایت نمی کند و براساس علائم بالینی ویروس مثل عطسه و آبریزش بینی، گلودرد و احتقان بینی می توان چنین اظهار نظر نمود که کل نقشه کشور گرفتار دلتا ویروس و دلتا پلاس ویروس شده است.

کشور ایران در حالت بازگشت به شرایط جنگی است و بسیاری از شهرهای مرزی و غیرمرزی کشور حتی تهران که ادعا می شود برخوردار است، در قعر جدول شاخص تخت های بیمارستانی و تجهیزات لازم برای درمان بیماران کرونایی به سر می برند. در حال حاضر بخش ‌های اطفال‌ و نوزادان و کودکان و جوانان و بزرگسالان در بیمارستان ها پر شده است و کمبود بخش و تخت های عادی و ویژه بیمارستانی معضل این روزهای کشور شده است.

در شرایطی که برگزاری هر تجمع و دورهمی کاملا اشتباه است، وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی کرونا وضعیت فاجعه‌ بار فعلی را عادی جلوه می‌دهند، و به عنوان مثال علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران عنوان می کند که تهران حداقل تا هفته آینده قرمز است. سوال این است که او در چنین شرایطی که کرونا دلتا با سرعت در حال انتقال است و برگزاری هر تجمع و دورهمی کاملا اشتباه است و تجمعات اعیاد قربان و غدیر می تواند به جهت تجمعات و مسافرت ها برای کنترل و مهار کرونا مشکل ساز باشد، چگونه می تواند منحنی ها و نمودارهای سینوسی و روند مبتلایان را پیش بینی کند؟! حجت الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم در اظهارنظر جدیدی گفته «اجازه نمی‌ دهیم هیئت‌های عزاداری و روضه ‌های خانگی تعطیل شوند، ایران را سیاه‌پوش می کنیم.» چنین اظهاراتی در حالی مطرح می‌ شود که آمار مبتلایان و جان ‌باختگان ویروس جدید کرونا هر لحظه در حال افزایش است و بنا بر آمار رسمی وزارت بهداشت طی روزهای اخیر تعداد شهرهای قرمز کشور به ۱۶۹ مورد و تعداد شهرهای نارنجی به ۱۶۶ مورد افزایش یافته است و به زودی نیز پیک ششم بیماری کرونا از راه می رسد. حجت الاسلام قمی، بازی با جان مردم را «دین داری» تلقی می کند، گویا ۷۰ درصد جمعیت کشور تزریق دو دوز واکسن کرونا را دریافت نموده و بیماری کنترل شده است!

خانواده ها در اثر کرونا و ممنوعیت واردات واکسن های معتبر عزادار شده اند. خانواده ای در ایران وجود ندارد که در اثر کرونا و فقدان واکسیناسیون با کمیت و کیفیت مناسب و مطلوب و عدم اجرای محدودیت ها در حد قرنطینه و تعطیلی سراسری، عزیزی را از دست نداده باشد. در حال حاضر کرونا دلتا از سیستان و بلوچستان به سمت استان های: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، بوشهر و هرمزگان و خوزستان در حال حرکت است و روزانه به تعداد مبتلایان افزوده می شود. در پی وقوع وضعیت فوق بحرانی مرگ و میر در اثر کرونا، مدیر عامل سازمان آرامستان ‌های شهرداری مشهد از اعزام داوطلبان و خودروهای حمل متوفی به شهر زاهدان خبر می دهد. اعتراضات گسترده ‌به بی ‌آبی همزمان با وضعیت بحرانی شیوع کرونا و بی ‌برقی در استان ‌های جنوبی کشور بر نگرانی ها نسبت به اوج کرونا در جنوب کشور و سپس کل کشور افزوده است. کارشناسان حوزه سلامت و پزشکان عفونی نسبت به کیفیت و کمیت واکسیناسیون و سرعت کم آن و همچنین اجرا نشدن محدودیت ها در سطح پایتخت و دیگر شهرهای کشور هشدار می دهند. کرونا با توصیفی که بیان شد هیچگاه در کشور کنترل نشده است و کنترل هم نخواهد شد. امید مردم در این مخمصه ای که گرفتار شده اند به ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب است. او باید با انتخاب وزیر بهداشت و درمان صلاحیت دار و معتمد به داد مردم ایران برسد و به فکر نجات مردم باشد. اولویت رییس جمهور منتخب باید مهار و کنترل کرونا در کشور باشد و بس. در این شرایط که مردم گرفتار کرونا هستند، در اوج کرونا بازگشایی ها می تواند دردسرساز باشد. سعید نمکی هم بهتر است مثل کبک سر به زیر برف نباشد و به جامعه سری بزند و با مردم کوچه و بازار و نه یک عده متملق و چاپلوس گفتگو کند تا مشکلات مردم را از نزدیک درک کند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. شما هم بهتر است با این جمله تان از سر در برف صحبت نکنید:
    “امید مردم در این مخمصه ای که گرفتار شده اند به ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب است.”