گزارشی از چهارمین روز اعتراضات گسترده خوزستان؛ تیراندازی به معترضان تشنه / ویدئو

یکشنبه, 27ام تیر, 1400
اندازه قلم متنخبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه، اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به فقدان مدیریت آب و بحران بی آبی در چهارمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله سوسنگرد و اهواز دست به تجمعات اعتراضی زدند. بر اساس ویدیوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر سوسنگرد، با خشونت نیروهای نظامی و تیراندازی به سمت معترضین همراه بوده است. به علاوه شهروندان معترض با روشن کردن آتش، جاده های ارتباطی اهواز به خرمشهر و اهواز به شوش را مسدود کردند. علاوه بر این منابع محلی گزارشاتی مبنی زخمی شدن شماری از شهروندان معترض و همچنین بازداشت گسترده معترضین در شهر خرمشهر را منتشر کرده‌اند که صحت این ادعاها نیز در دست بررسی قرار دارد. همزمان گزارش‌هایی در خصوص قطعی و کاهش شدید سرعت اینترنت در استان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. از روز دوم اعتراضات تاکنون، کشته شدن دو شهروند به دست نیروهای نظامی توسط مقامات استانی تائید شده است. تجمعات مردمی در اعتراض به قطع آب و عدم دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۱۷ شهر گسترش یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، تجمعات اعتراضی شهروندان خوزستان نسبت به بی آبی دستکم در دو شهر برای چهارمین روز متوالی ادامه داشت.

معترضان در شهرهای سوسنگرد و اهواز، دست به تجمع و راهپیمایی زدند و بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر سوسنگرد، با خشونت نیروهای نظامی و تیراندازی به سمت معترضین همراه بوده است. به علاوه شهروندان معترض با روشن کردن آتش جاده های ارتباطی اهواز به خرمشهر و اهواز به شوش را مسدود کردند.

از روز دوم اعتراضات تاکنون، کشته شدن دو شهروند در جریان این اعتراضات به نام‌های مصطفی نعیماوی ۳۰ ساله از اهالی شادگان، قاسم ناصری (خضیری)، حدودا ۱۷ ساله از اهالی منطقه کوت عبدالله اهواز توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین هرانا گزارشاتی مبنی بر جان باختن یک شهروند دیگر بر اثر شلیک نیروهای نظامی را دریافت کرده است که قادر به تایید صحت این ادعا نیست.

خبرگزاری فارس، یکی از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی در گزارشی که از خانواده قاسم ناصری تهیه کرده است، کشته شدن این شهروند را “گروهک‌های تروریستی” نسبت داده است. همچنین پیشتر این خبرگزاری ویدئویی از مصاحبه با پدر مصطفی نعیماوی منتشر کرده بود که در آن مسئولیت قتل این شهروند را متوجه “خرابکاران و اغتشاشگران” کرد.

منابع محلی روز گذشته از کشته شدن عیسی (علی) مزرعه، فرزند عبدالساده در شهرستان اهواز خبر داده بودند اما یکی از منابع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند در گفت‌وگو با هرانا از بازداشت و بی خبری از وضعیت آقای مزرعه خبر داد.

به علاوه گزارش‌هایی در خصوص قطعی و یا کاهش شدید سرعت اینترنت در استان خوزستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

طی چهار روز اخیر، شهروندان معترض دستکم در ۱۷ شهر از جمله شاوور، کرخه، کوت سید نعیم، شوش، اهواز، آبادان، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، بندرماهشهر، خرمشهر، شادگان، کوت عبدالله، ملاثانی، هویزه، ابوحمیظه و مشهد، اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند و در برخی از ویدئوهای منتشر شده صدای تیراندازی به گوش میرسد. اعتراضات و راهپیمایی این افراد با حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی همراه بود.

گفتنی است که منابع محلی گزارشاتی مبنی زخمی شدن شماری از شهروندان معترض در خورستان و همچنین بازداشت گسترده معترضین در پی انتشار فراخوانی برای برگزاری تجمع در شهر خرمشهر منتشر کرده‌اند که صحت این ادعاها نیز در دست بررسی قرار دارد. تاکنون اسامی “عبدالرضا سلیمانی، متاهل، فرزند یابر و دارم سلیمانی فرزند حاصود و متاهل و منصور سلیمانی، فرزند یابر و متاهل، یارالله سلیمانى و فرزندش على سلیمانى همگی از اهالی خرمشهر” توسط این عنوان شده است.

به علاوه کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در جریان تجمع و راهپیمایی‌شان که امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه برای ششمین روز متوالی در محوطه این شرکت صورت گرفت، در حمایت از اعتراضات مردمی در خوزستان، شعار “خوزستان بیچاره، یه قطره آب نداره” را سر دادند.

یکی از شهروندان ساکن اهواز در خصوص شرایط حاکم بر این شهر به گزارشگر هرانا گفت: «اعزام نیروهای یگان ویژه از دیگر نقاط به جهت سرکوب جوانان معترض در اهواز به شدت افزایش یافته است. بهره‌مندی از آب آشامیدنی از ابتدایی ترین حقوق شهروندی بحساب می‌آید؛ در حالی که بحران مدیریتی کار را به جایی رسانده است که تامین آب شرب در خوزستان که زمانی پرآب ترین استان کشور بحساب می‌آمد، به چالشی جدی برای شهروندان تبدیل شده است.»

بحران بی آبی در خوزستان و گسترش اعتراضات با واکنش های متعدد مسئولین و یا برخی نهادها همراه بوده است. محمود احمدی بیغش، نماینده مردم شهرستان شازند در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه تامین آب و آبادانی وظیفه فوری کل حاکمیت است، در توییتی نوشت: «وضعیت خوزستان نگران کننده است، سر بسته می گویم، خیلی مراقب وقایع پیش آمده در خوزستان باشید؛ حتی اگر شده تمام آب را بروی خوزستان باز کنید تا عطش را رفع و آتش را خاموش کند.»

افزون بر این، قاسم ساعدی نماینده مردم دشت آزادگان ضمن تایید خبر کشته شدن دو جوان در جریان اعتراضات در شهرستان‌های شادگان و کارون، مدعی شد: «در زمان تجمع اعتراض‌آمیز مردم نیروهای انتظامی و امنیتی هیچ حرکتی در مقابل معترضان نداشتند و تیراندازی از جانب عوامل دست نشانده و گروهک‌های تروریستی صورت گرفته است!”»

در این راستا مجید ناصری نژاد نماینده شادگان در مجلس، در جلسه علنی امروز با انتقاد از برگزار نشدن جلسه فوق العاده برای حل مشکلات خوزستان گفت: «این چه مدیریتی است که من نماینده باید جواب دهم؟ وضع مردم در خوزستان به هم ریخته، دامشان تلف شده و زندگی شان از بین رفته و همه چیزشان نابود شده است، چه کسی باید به وضعیت مردم رسیدگی کند؟ نخلستان های ما در شادگان، آبادان، خرمشهر، اهواز، دشت آزادگان، شوش و همه شهرستان های خوزستان در حال نابودی هستند. باید یک جایی این قصه پر غصه خوزستان خاتمه پیدا کند.»

به علاوه کانون مدافعان حقوق بشر با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ضمن ابراز نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با مردم معترض به بی آبی توسط ماموران امنیتی، خواستار جلوگیری از تداوم سرکوب مردم معترض شد.

در بخشی از این نامه آمده است: «از آنجا که استان خوزستان علی‌رغم داشتن منابع غنی نفتی از محروم‌ترین مناطق ایران است، و ساکنین آن علاوه بر درصد بالای بیکاری با بی‌آبی، هوای آلوده و به طور مکرر با قطع برق مواجه هستند، لذا اعتراضات آنان کاملاً بر حق بوده و پاسخ ایشان گلوله و زندان نیست.»

از سوی دیگر، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، با اشاره به بحران بی آبی در خورستان عنوان کرد: «چند روز پیش در یکی از شهرهای این استان، به علت کمبود آب، تمامی گاومیش های یک دامدار تلف شدند. دامدار مذکور با دیدن این صحنه سکته کرد و جان باخت. به راستی که دامداران خوزستان چه دردی را متحمل شده اند.»

پیشتر نیز جلیل مختار، نماینده آبادان معضلات به وجود آمده را ناشی از انتقال آب از استان خوزستان به استان‌های دیگر و سوءمدیریت دانسته و گفته بود: «متاسفانه شاهد بودیم براساس مصوباتی که در دولت‌ها صورت گرفت موضوع نقل و انتقال آب از استان‌هایی مثل خوزستان به برخی از مناطق دیگر باعث شد استان خوزستان که جلگه‌ای بود در مسیر بیابان‌شدن قرار گیرد.»  همچنین مجتبی یوسفی، نماینده اهواز و باوی نیز عنوان کرده بود: «از دو سال پیش با سوءمدیریت وزارت نیرو در بخش آب، استان خوزستان دچار سیل می‌شود و الان اعضای دولت به‌خصوص وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌های دخیل باید برای ما توضیح دهند چگونه با سوءمدیریت منابع آبی در این استان، سیل ساختگی در خوزستان به‌راه انداختند تا به اهداف سیاسی انتقال آب دسترسی پیدا کنند.» این نماینده با زیر سوال بردن اظهارات وزیر نیرو در خصوص عدم توان مالی برای تهیه لوله، از چگونگی اجرایی شدن انتقال پر هزینه آب از خلیج فارس پرسیده و گفته بود: «دو میلیون اصله نخل به دلیل سوءمدیریت وزارت نیرو و وزارت کشور و سازمان محیط‌زیست در معرض از بین رفتن قرار گرفت. انتظار داریم مدیران دولتی در کنار مردم خوزستان قرار گیرند و دلایل این ناکارآمدی‌ها را توضیح دهند.»

روز جمعه ۲۵ تیرماه، سید محمدنبی موسوی‌فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان در جریان جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران که با موضوع بررسی مشکلات تامین آب استان خوزستان برگزار شد، گفت: «امروز در منطقه گمبوعه حدود ۲۰۰ راس و در منطقه تالاب هورالعظیم نیز تعدادی از احشام مردم به دلیل نبود آب تلف شدند. در کرخه نور به دلیل برداشت آب از بالادست احتمال رسیدن آب نیست. بالادست که می‌گوییم شامل استان‌های بالادست نیز می‌شود. بنابراین باید فکری در این خصوص شود.»

در این راستا عبدالله ایزدپناه رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در جلسه اخیر مدیریت بحران ضمن انتقاد از رویکرد و طرح های انتقال آب این استان گفته است: «پروژه‌های انتقال آب باید متوقف شوند. خشکسالی یک طرف قضیه است. انتقال آب موجب شده که خوزستان به این روز بیافتد.»

پیشتر استاندار خوزستان با بیان اینکه «ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات مردمی در استان جعلی است و در این خصوص تجمعی صورت نگرفته»، مدعی شد: « برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند مثلا در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداده اما کلیپ‌هایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می شود.»

به علاوه فریدون بندری، سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر در این خصوص تجمعات شب پنج‌شنبه ۲۴ تیرماه مردم این شهر مدعی شده بود: «مسدود کردن مسیر بندرماهشهر به بندر “امام خمینی” به صورت جدی وجود نداشته و فقط تعداد اندکی افراد نوجوان در پی فراخوانی در فضای مجازی به دلیل مشکلات بی‌آبی اقدام به این کار کردند.»

مدتی است که مردم استان خوزستان به دلیل بی‌آبی در وضعیت وخیمی قرار دارند. بنا بر گفته کارشناسان، یکی دیگر از دلایل بی آبی استان خوزستان که مسیر رودخانه های مهمی از جمله دز، کرخه و کارون بوده، سد سازی های غیر اصولی و ناآگاهانه است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.