بکتاش آبتین با پای بسته در بیمارستان بستری شد

سه شنبه, 29ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران، روز یکشنبه ۲۷ تیرماه، از زندان اوین به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. بکتاش آبتین علیرغم حال نامناسب جسمی و احساس درد در ناحیه بیضه، از طریق پابند به تخت بسته شده است. آقای آبتین که از مهرماه سال گذشته دوران محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین سپری می کند، پیشتر نیز در پی بروز درد شدید به بیمارستان منتقل و بدون انجام آزمایشات مربوطه به زندان بازگردانده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰، بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران، از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد.

آقای آبتین در پی بروز درد شدید در ناحیه بیضه و تشخیص و توصیه پزشک بهداری زندان، به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. وی هم اکنون درحالیکه با پابند به تخت بسته شده است جهت تکمیل مراحل درمان در این بیمارستان نگهداری می شود. به تشخیص پزشک معالج وی از وجود کیست در ناحیه بیضه رنج می برد.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آقای آبتبن به هرانا گفت: “وی ۴ ماه قبل در پی وخامت حال به بهداری زندان مراجعه کرده بود. در آن زمان علیرغم تشخیص پزشک مبنی بر وجود توده در ناحیه بیضه و توصیه بر انتقال وی به بیمارستانی خارج زندان، مسئولان زندان از اعزام آقای آبتین به بیمارستان خودداری کردند. وی نهایتا حدود ۱ ماه قبل به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و بدون انجام آزمایشات مربوطه به زندان بازگردانده شد”.

به گفته این منبع؛ آقای آبتین مجددا حدود ده روز قبل جهت انجام آزمایشات به بیمارستان طالقانی منتقل و بدون تکمیل مراحل درمان به زندان بازگردانده شده بود.

بکتاش آبتین در تاریخ ۸ تیرماه سال جاری از بابت پرونده جدیدی که در زندان علیه وی گشوده شده است به بازپرسی شعبه‌ ۴ دادسرای اوین احضار شده بود. گفته می شود؛ احضار و گشایش پرونده علیه آقای آبتین در ارتباط با انتشار خبر ابتلای او به کرونا در زندان صورت گرفته است.

آقای آبتین ۱۵ فروردین سال جاری در پی مثبت اعلام شدن تست کرونا در بهداری زندان بستری شد، اما پس از چهار روز با فشار مسئولان زندان اوین از بهداری به بند عمومی و نزد سایر زندانیان بازگردانده شد.

روز جمعه ۲۰ فروردین ماه، ۳۳۷ تن از نویسندگان، شاعران و اھالی مستقل قلم و فرھنگ طی بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی نسبت به شیوع ویروس کرونا در زندان اوین و ابتلای بکتاش آبتین به این بیماری، خواستار آزادی وی و سایر نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند شدند.

هرانا پیش از آن طی گزارشی از مشاهده علائم کرونا در میان چند تن از زندانیان اندرزگاه ۸ زندان اوین خبر داده بود.

در آذرماه سال ۹۹ جمعی از زندانیان سیاسی این اندرزگاه ۸ زندان اوین با انتشار یک بیانیه ضمن اشاره به شیوع مجدد ویروس کرونا در کشور و زندان ها، نسبت به احتمال وقوع “سونامی مرگ” در زندان های کشور هشدار داده و خواهان آزادی بی قید و شرط زندانیان و یا دستکم اعزام به مرخصی آنان شدند. این زندانیان در بخشی از این بیانیه با اشاره به فضای محدود و انبوه زندانیان در زندان ها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی نوشتند “از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد”.

در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۷، بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌ ای که در سال ۹۴ علیه او گشوده شده بود در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ ۸ بهمن‌ماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای آبتین در تاریخ ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار شد. این نویسنده در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. او روز شنبه ۵ مهرماه پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

مهرماه سال گذشته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از زندانی کردن مدافعین حقوق بشر، وکلا، شهروندان خارجی و زندانیان دو-تابعیتی، فعالان محیط زیست و بازداشت شدگان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کشور از دولت ایران خواست تا این افراد را هر چه سریع‌تر آزاد کند. در این بیانیه با اشاره به تجهیزات ناکافی، کمبود آب و وسایل ضدعفونی کننده در زندان‌ها، از دولت ایران خواسته شده است تا بی‌عدالتی در خصوص مدافعین حقوق بشر پایان دهد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.