کرونا در ایران؛ ۲۱۳ نفر دیگر جان باختند، رکورد مراجعان کرونایی در ایران شکسته شد؛ اذعان وزارت بهداشت به ناتوانی در تأمین واکسن

چهارشنبه, ۳۰ام تیر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

بر اساس آمار رسمی که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود، در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۳ بیمار دیگر قربانی بیماری کرونا شده‌اند و مجموع قربانیان به ۸۷ هزار و ۸۳۷ نفر رسید.

این وزارتخانه اما برخلاف روزهای پیشین، آمار میزان تزریق واکسن کرونا را اعلام نکرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که البته اعلام آمار امروز کرونا (چهارشنبه ۳۰ تیر) در حالی انجام شد که گزارش میزان تزریق روزانه واکسیناسیون از آن حذف شده بود.

پس از چندین ماه انتقاد و اعتراض مردم به عدم واردات واکسن کرونا و کندی روند واکسیناسیون در ایران، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، شامگاه سه‌شنبه ۳۰ تیر، اذعان کرده بود که دولت ایران نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند.

این در حالی است که مسئولان جمهوری اسلامی از جمله وزیر بهداشت و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، طی ماه‌های گذشته بارها یا وعده تولید واکسن داخلی داده‌اند یا از واردات برخی واکسن‌های غیرایرانی خبر داده‌اند.

با این حال انتقادها به عدم واردات واکسن از زمانی آغاز شد که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده است. در این فاصله شمار گسترده‌ای از کشورها با استفاده از انواع واکسن‌ها موفق به کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور خود شدند، اما ایران همچنان با موج‌های تازه‌ای از شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه است.

آمار رسمی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۷ هزار و ۳۷۹ بیمار جدید حکایت دارد که دو هزار و ۷۵۵ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کرونا در ایران ۹ به سه میلیون و ۶۰۳ هزار و ۵۲۷ نفر رسیده است.

سازمان نظام پزشکی ایران تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، برآورد کرده است.

همزمان رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام کرده است که ۴۳۵ داوطلب آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی به کرونا مبتلا شده‌اند.

سعید هاشمی گفته است که آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۰ در زمان مقرر یعنی از فردا پنجشنبه، ۳۱ تیر با شرکت بیش از ۷۲ هزار داوطلب آغاز می‌شود و تا روز جمعه اول مرداد ماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.

براساس جدیدترین رنگ بندی اعلام شده از وضعیت کرونایی کشور، ۲۳۲ شهر در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

از: رادیو فردا

*****

رکورد مراجعان کرونایی در ایران شکسته شد؛ اذعان وزارت بهداشت به ناتوانی در تأمین واکسن

پس از چندین ماه انتقاد و اعتراض مردم به عدم واردات واکسن کرونا و کندی روند واکسیناسیون در ایران، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، شامگاه سه‌شنبه ۳۰ تیر، اذعان کرد که دولت ایران نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند.

به گزارش ایلنا، معاون کل وزارت بهداشت، در یک برنامه تلویزیونی گفت «فارغ از این‌که چه میزان قصور و تقصیر وجود دارد و این قصور و تقصیر متوجه چه کسانی است، از این‌که نتوانستیم به وعده‌های داده شده درباره واکسیناسیون وسیع‌تر عمل کنیم، از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

این در حالی است که مسئولان جمهوری اسلامی ازجمله وزیر بهداشت و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، طی ماه‌های گذشته بارها یا وعده تولید واکسن داخلی داده‌اند یا از واردات برخی واکسن‌های غیرایرانی خبر داده‌اند.

با این حال انتقادها به عدم واردات واکسن از زمانی آغاز شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده است. در این فاصله شمار گسترده‌ای از کشورها با استفاده از انواع واکسن‌ها موفق به کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور خود شدند، اما ایران همچنان با موج‌های تازه‌ای از شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه است.

در حال حاضر و به‌گفته آقای حریرچی، تعداد دُز تزریقی واکسن در ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفر، به ۹ میلیون و ۲۴۲ هزار دُز رسیده است.

عذرخواهی معاون کل وزارت بهداشت در حالی بیان شده که سعید نمکی، وزیر بهداشت، پیشتر با دفاع از کارنامه خود در زمینه مدیریت بحران کرونا اعلام کرده بود که وزارت بهداشت مسئول واردات واکسن نیست.

در حال حاضر و علی‌رغم وعده‌های مکرر قبلی، پروژه واکسن ایرانی علیه کرونا نیز همچنان به نتیجه نرسیده و به دلیل عدم واکسیناسیون گسترده، اکنون ایران با «موج پنجم» شیوع کرونا در سراسر کشور مواجه است.

به‌گفته معاون وزیر بهداشت در حال حاضر ۱۶۹ شهر ایران که اغلب در شرق و جنوب کشورند، در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند. ضمن آن‌که به‌گفته حسین کرمان‌پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی، وضعیت بیمارستان‌های ایران دوباره در آستانه وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

ایرج حریرچی وضعیت کنونی را «اوج ‌گیری و صعود مجدد» توصیف کرده و از شکستن رکورد تعداد موارد سرپایی خبر داده است. به‌گفته این مقام وزارت بهداشت، روز گذشته ۲۷ هزار و ۴۴۴ ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۳ هزار و ۳۶ مورد بستری شدند و تعداد فوتی‌ها نیز به ۲۵۰ نفر رسید.

از: رادیو فردا

*****

معاون استاندار: وضعیت کرونا در هرمزگان فوق بحرانی است، خواهان یک هفته تعطیلی کامل هستیم

علی رئوفی، معاون استاندار هرمزگان از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های هرمزگان برای بستری بیماران کرونا خبر داد و گفت که این استان در شرایط فوق بحرانی کرونایی قرار دارد.

معاون استاندار هرمزگان، افزود که آمار بالای مبتلایان و بستری ها در هرمزگان که باعث اشباع تخت‌های بیمارستانی و قرمز شدن اغلب مناطق هرمزگان شده است.

او گفت که با توجه به وضعیت بحرانی استان هرمزگان درخواست تعطیلی یک هفته‌ای کامل این استان به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارسال شده است که در صورت تصویب اطلاع رسانی می‌شود.

رئوفی همچنین از اجرای طرح هوشمند محدودیت های ترافیکی بنابر دستورالعمل قرارگاه مرکزی مبارزه با کرونا در هرمزگان خبر داد و گفت که تردد به جزایر استان هرمزگان ممنوع است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.