رویترز: یک شرکت چینی نقش عمده‌ای در فروش نفت ایران و ونزوئلا بر عهده داشته است

جمعه, ۱ام مرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

یک تانکر نفتی ایران در دریای سرخ (عکس از آرشیو)

یک تانکر نفتی ایران در دریای سرخ (عکس از آرشیو)

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه در گزارشی به نقل از هفت منبع مطلع نوشت، پس از آنکه آمریکا نفت ایران و ونزوئلا را تحریم کرد، یک شرکت چینی نقش محوری در فروش نفت این دو کشور ایفا کرده است.

رویترز به نقل از تحلیلگران می‌گوید، نقش بسیار پررنگ و محوری «شرکت کنکورد پترولیوم چین» در خرید نفت از ایران و همچنین گسترش معاملات این شرکت با ونزوئلا پیش از این گزارش نشده بود و این نشانه محدودیت سیاست‌های آمریکا برای اعمال تحریم‌ها در این زمینه است.

این گزارش براساس داده‌های شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «پترولئوس دی ونزوئلا» نوشت، «شرکت کنکورد پترولیوم چین» معاملات خود با ونزوئلا را در سال جاری میلادی و از طریق واسطه قرار دادن پالایشگاه‌های مستقل و کوچک چینی آغاز کرده است.

رویترز اضافه کرده است، «شرکت کنکورد پترولیوم چین» که در هنگ‌کنگ ثبت شده به سرعت به شریک مهم ونزوئلا تبدیل شده است و تنها در دو ماه آوریل و مه بیش از ۲۰ درصد از صادرات نفتی ونزوئلا را در این برهه زمانی معامله کرده است که بهای آن معادل ۴۴۵ میلیون دلار، بوده است.

به دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران و ونزوئلا، بسیاری از پالایشگاه‌ها در سراسر جهان، از جمله پالایشگاه‌های دولتی در چین، خرید نفت خام از این دو کشور را متوقف کردند. این تحریم‌ها باعث شد که این دو کشور نتوانند میلیون‌ها بشکه نفت خود را بفروشند و همچنین از درآمدهای نفتی حاصل از فروش نفت خود محروم شوند.

ایران و ونزوئلا به دلیل اتکا و وابستگی شدید به درآمدهای نفتی، کوشیده‌اند تا راه‌های تازه و پیچیده‌ای برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیدا کنند. از جمله این کشورها عملیات پنهانی فروش نفت خود را از طریق شرکت‌های پوششی، کشتی به کشتی، و شرکت‌هایی که از سیستم مالی آمریکا استفاده نمی‌کنند، انجام داده‌اند.

دو منبع مطلع گفته‌اند، «شرکت کنکورد پترولیوم چین» در سال گذشته از ۱۴ تانکر برای انتقال نفت ایران و ونزوئلا استفاده کرده است.

آمریکا در مهرماه سال ۱۳۹۸ «شرکت کنکورد پترولیوم چین» را به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران مورد تحریم قرار داد.

ایران پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت که ۷۰۰ هزار بشکه آن راهی چین می‌شد، اما بعد از تحریم‌ها کل صادرات نفت ایران به ۳۲۰ هزار بشکه کاهش یافت.

برخی ارزیابی‌ها، از جمله شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، میزان فروش نفت ایران در سال گذشته را ۵۰۰ هزار بشکه برآورد کرده، اما می‌گویند ایران هم‌اکنون روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت به چین دارد و در برخی ماه‌های سال جاری میلادی، حتی این رقم به ۱.۵ میلیون بشکه نیز اوج گرفته‌است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.